Decizia luată de Mihai Chirica târziu în noapte. Ce a postat pe Facebook după ce făcuse "marele anunț"

mihai chirica Poli Iasi Universitatea Craiova Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 13 August 2023, 08:32
Data actualizarii: Duminica 13 August 2023, 09:12

Universitatea Craiova a obținut o victorie convingătoare în meciul disputat în deplasare cu Poli Iași, scor de 4-1, în cadrul celei de-a cincea runde a Superligii.

La finalul meciului, Mihai Chirica, primarul Iașiului a transmis mai multe mesaje dure la adresa conducătorilor fotbalului românesc prin intermediul rețelelor de socializare. Edilul orașului Iași consideră că Alin Roman a fost eliminat gratuit de centralul Istvan Kovacs.

„Chiar nu merită sa faci fotbal in Liga 1. Este o pierdere de timp și resurse. Rușine! De astăzi nu mai vorbesc de Liga 1, aștept ziua in care hoția nesimțita va lăsa sportul din România sa performeze. Până atunci mă voi ocupa de sportul pentru copii! Din nou, să va fie rușine celor care vă ocupați de Liga profesionistă din România!

Copii de 7 și 8 ani strigă Hoțule, hoțule! Bănui că veniseră să vadă o competiție sportivă, nu o jecmăneală de drumul mare! Îmi este rușine pentru trauma prin care trec acești copii. Dacă acesta este fotbalul de liga 1 in România, dacă asta organizează această ligă și dacă credeți ca eu mai stau cu voi la masă, vă înșelați! Sport pentru copii!

Se pare că Liga 1 promovează Gheboasă! Bănui ca acolo ne vreți copiii! Vom căuta alte sporturi!”, a scris Mihai Chirica într-o serie de mesaje pe contul personal de Facebook.

Târziu în noapte, primarul Iașiului a ștera mesajele de mai sus, explicându-și gestul astfel: „Am depostat pentru că eu nu vorbesc despre etnie ci despre rolul sportului in educarea copiilor noștri. Mai avem multe, prea multe de făcut,  ca să avem iarăși performanță”.

Poli Iași - Universitatea Craiova, scor 1-4

Universitatea Craiova a învins-o clar pe Politehnica Iaşi, cu scorul de 4-1 (0-1), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din etapa a cincea a Superligii.

Echipa oaspete a făcut o primă repriză slabă şi era condusă la pauză prin golul înscris de Alin Roman (44), din lovitură liberă, mingea fiind deviată de un jucător craiovean.

Situaţia din teren s-a schimbat în repriza secundă, după ce Roman a primit al doilea cartonaş galben (59), pentru lovirea cu cotul a lui Ştefan Baiaram. Universitatea a preluat controlul jocului şi a marcat de patru ori, prin Jovan Markovic (66), din centrarea lui Ştefan Vlădoiu, Andrei Ivan (78), lansat de Alexandru Mitriţă, prin Mitriţă (90), după o combinaţie cu Ivan, şi prin croatul Ante Roguljic (90+4), după un şut ratat de Nicuşor Bancu.

Mitriţă a marcat primul său gol de la revenirea la Universitatea, iar oltenii au urcat pe locul secund după acest succes.

Poli Iaşi rămâne cu o singură victorie (şi patru înfrângeri), în deplasare cu campioana Farul.