"Nu trebuie să mă întrebați la fiecare meci". Analiză la rece a lui Laurențiu Reghecampf, după succesul la scor cu Poli Iași

Poli Iasi Laurentiu Reghecampf Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 12 August 2023, 23:42
Data actualizarii: Sambata 12 August 2023, 23:52

Universitatea Craiova a învins-o clar pe Poli Iaşi, cu scorul de 4-1, în deplasare, într-un meci din etapa a cincea a Superligii.

Echipa oaspete a făcut o primă repriză sub așteptări şi a fost condusă la pauză prin golul înscris de Alin Roman (44), din lovitură liberă.

Situaţia s-a schimbat în repriza secundă, după ce Alin Roman a primit al doilea cartonaş galben (59), pentru lovirea cu cotul a lui Ştefan Baiaram. Universitatea Craiova a preluat controlul jocului şi a marcat de patru ori, prin Jovan Markovic (66), din centrarea lui Ştefan Vlădoiu, Andrei Ivan (78), prin Alex Mitriţă (90), după o combinaţie cu Ivan, şi prin Ante Roguljic (90+4), după un şut ratat de Nicuşor Bancu.

Universitatea Craiova a urcat pe locul secund după acest succes, la un punct în urma FCSB-ului, care are un meci mai puțin disputat. Poli Iaşi rămâne cu o singură victorie şi patru înfrângeri.

Comentariile lui Laurențiu Reghecampf după Poli Iași - Universitatea Craiova 1-4

"Dacă luăm în serios și jucăm la adevărata noastră valoare, nu avem nicio problemă. Dacă nu jucăm ceea ce trebuie, ne facem singuri probleme, ceea ce s-a întâmplat în prima repriză. Le-am dat foarte mult spațiu. În repriza a doua s-a văzut o schimbare, am fost mai agresivi, am schimbat viteza.

Nu e ușor să joci împotriva noastră cu un om în minus. Puteam să marcăm mai multe goluri, o să ajungem și în acest punct, când vom marca din ocaziile avute.

(n.r. - despre alte transferuri) Nu trebuie să mă întrebați la fiecare meci. Am spus că o să analizăm, vedem. Dacă va exista această oportunitate, să ne îmbunătățim echipa, vom vedea ce soluții sunt", a spus tehnicianul.