Mesajul lui Eugen Neagoe pentru Alexandru Cîmpanu după golul spectaculos marcat cu Rapid

Alexandru Cimpanu Eugen Neagoe Rapid Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 23:41
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 23:49

Universitatea Craiova a obţinut prima victorie din play-off-ul Superligii, scor 3-1 cu Rapid, pe teren propriu, în etapa a patra.

Rapid a rămas în zece oameni din minutul 14, când Valentin Costache a primit al doilea cartonaş galben, pentru un fault la Ştefan Vlădoiu. Chiar şi aşa, oaspeţii au reuşit să deschidă scorul, prin atacantul croat Marko Dugandzic (minutul 30 - penalty), după un henţ comis în careu de Alexandru Creţu.

Universitatea Craiova a egalat prin Alexandru Cîmpanu (minutul 38), cu un şut superb la colţul lung. Jovan Markovic (minutul 82) a adus echipa gazdă în avantaj, după ce portarul Horaţiu Moldovan a respins şutul lui Alexandru Creţu, iar Ante Roguljic a închis tabela (minutul 90+2), după o minge recuperată de Andrei Ivan.

Eugen Neagoe îl ține cu picioarele pe pământ pe Alexandru Cîmpanu

La finalul partidei, tehnicianul oltenilor a vorbit despre victoria importantă obținută de echipa sa, dar și despre reușita de senzație a lui Cîmpanu, căruia i-a și transmis un mesaj.

"A fost un joc bun în această seară, cu multe ocazii. Știam că nu va fi ușor, chiar și în momentul în care au rămas în zece oameni. Nu trebuia să facem acea greșeală, dar jucătorii au avut o reacție foarte bună.

I-am spus și la pauză, și după joc că trebuie să mai dea unul-două goluri ca să fiu încântat. Nu trebuie să se mulțumească cu puțin, iar de mâine trebuie să se gândească la următorul meci. Va fi cu Sepsi, iar dacă nu facem o partidă bună, rezultatul de astăzi va fi în zadar", a spus Eugen Neagoe.