Vinovatul găsit de Viorel Moldovan după Universitatea Craiova - Rapid 3-1

Viorel Moldovan Rapid Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 23:21
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 23:21

Universitatea Craiova a învins Rapid, scor 3-1, în runda cu numărul patru din play-off-ul Ligii 1.

Rapid a jucat în inferioritate numerică din minutul 14, după eliminarea lui Valentin Costache, pentru cumul de cartonașe galbene. Totuși, Duganzic a deschis scorul în minutul 31, din penalty, însă Craiova a egalat prin Cîmpanu, șapte minute mai târziu, cu o execuție splendidă.

Viorel Moldovan: "De la eliminarea lui Costache încep complicațiile pentru Rapid"

Universitatea Craiova s-a distanțat pe final, grație golurilor marcate de Jovan Markovic (82) și Ante Roguljic (90+2).

Viorel Moldovan, fost jucător și antrenor la Rapid, spune că formația giuleșteană a fost afectată de eliminare lui Costache, care a văzut cartonașele galbene pentru două faulturi comise în primul sfert de oră.

"O seară complicată pentru Rapid, care se vede nevoită să joace în inferioritate numerică încă din minutul 14. Costache primește al doilea galben pentru un fault inutil, era în zonă în care nu se impunea să facă asta.

De acolo încep complicațiile pentru Rapid. Au în față un adversar care macină, se impun, pun presiune din ce în ce mai mult, mai ales în repriza a doua, când și schimbările lui Neagoe aduc în plus. Tranșează acest joc destul de târziu, prin golul lui Markovic. O seară grea pentru Rapid, care este la șase meciuri fără victorie.

Complicată seară pentru Rapid. Craiova reușește să câștige primul gol în play-off, 3-1. Bun, în superioritate numerică, dar destul de greu au făcut diferența", a spus Viorel Moldovan, la Prima Sport.