FOTO Universitatea Craiova - Rapid 3-1 | Prima victorie pentru olteni în play-off

Universitatea Craiova play-off Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 22:56
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 23:07

Universitatea Craiova a obținut prima victorie în play-off, scor 3-1 cu Rapid și s-a apropiat la două puncte de FCSB.

Universitatea Craiova - Rapid 3-1

Final de meci!

Minutul 92 - GOOOL Universitatea Craiova! Ivan îi pasează în interiorul careului lui Roguljic, care înscrie cu un șut cu care îl învinge pe Moldovan.

Minutul 83 - GOOOL Universitatea Craiova! Ivan îi pasează în careu lui Crețu, care șutează cu dreptul, dar Horațiu Moldovan respinge. Mingea ajunge la Markovic, care marchează.

Minutul 75 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Sefer șutează puternic cu stângul din afara careului, peste poartă.

Minutul 62 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Ndong șutează din afara careului, dar Horațiu Moldovan are o intervenție excelentă și respinge mingea în lateral.

Minutul 52 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Andrei Ivan îi pasează lui Markovic, care este urmărit de Săpunaru, dar șutează din unghi în plasa porții apărată de Moldovan.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 38 - GOOOL Universitatea Craiova! Alexandru Cîmpanu restabilește egalitatea în urma unei execuții superbe cu stângul de la distanță, din afara careului mare.

Minutul 31 - GOOOL Rapid! Alex Crețu comite henț în careu, iar Marko Dugandzic transformă lovitura de pedeapsă.

Minutul 24 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Koljic șutează din afara careului, dar Horațiu Moldovan prinde fără probleme.

Minutul 17 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Andrei Ivan șutează din afara careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 14 - Rapid rămâne în inferioritate numerică, după ce Costache vede al doilea cartonaș galben în decurs de șapte minute.

A început partida!

Universitatea Craiova - Rapid | Echipele de start

Universitatea Craiova: I. Popescu - Șt. Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Ndong - Al. Crețu, Al. Mateiu - Cîmpanu, Baiaram, A. Ivan - Koljic

Antrenor: Eugen Neagoe

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais - Al. Albu, Crepulja, Pănoiu - Sefer, Dugandzic, Costache

Antrenor: Adrian Mutu

Meciul disputat pe „Ion Oblemenco” se anunță a fi unul spectaculos, miza fiind una importantă pentru ambele echipe, care au avut un parcurs identic în play-off până acum. Atât Universitatea Craiova cât și Rapid au legat două remize consecutive în primele etape și au pierdut în ultima, oltenii cu liderul Farul, scor 2-3 și giuleștenii cu Sepsi, scor 0-2.

Partida poate aduce și o modificare în clasamentul Superligii, în cazul în care Rapidul se impune. Oltenii se află pe poziția a patra în clasament, având 29 de puncte, în timp ce giuleștenii sunt pe 5, cu 28 de puncte. Astfel, în cazul unei victorii, Rapidul ar trece peste echipa lui Eugen Neagoe în clasament.

În sezonul regulat, Rapid s-a impus în meciul de pe „Ion Oblemenco” cu 1-0, datorită golului marcat de Alex Ioniță, returul din Giulești s-a încheiat însă cu o remiză, scor 2-2.