Jovan Markovic a anunțat obiectivul Universității Craiova după victoria cu Rapid

Jovan Markovic Rapid Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 23:29
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 23:33

Universitatea Craiova a obţinut prima victorie din play-off-ul Superligii, scor 3-1 cu Rapid, pe teren propriu, în etapa a patra.

Rapid a rămas în zece oameni din minutul 14, când Valentin Costache a primit al doilea cartonaş galben, pentru un fault la Ştefan Vlădoiu. Chiar şi aşa, oaspeţii au reuşit să deschidă scorul, prin atacantul croat Marko Dugandzic (minutul 30 - penalty), după un henţ comis în careu de Alexandru Creţu.

Universitatea Craiova a egalat prin Alexandru Cîmpanu (minutul 38), cu un şut superb la colţul lung. Jovan Markovic (minutul 82) a adus echipa gazdă în avantaj, după ce portarul Horaţiu Moldovan a respins şutul lui Alexandru Creţu, iar Ante Roguljic a închis tabela (minutul 90+2), după o minge recuperată de Andrei Ivan.

Rapid a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie, două egaluri şi patru eşecuri. În sezonul regulat, Rapid s-a impus la Craiova cu 1-0, iar în retur scorul a fost egal, 2-2.

Ce a declarat Jovan Markovic după Universitatea Craiova - Rapid 3-1

"Eu tot timpul încerc să-mi fac treaba, chiar dacă sunt rezervă sau titular, vreau să marchez și să-mi ajut echipa. Am muncit, am ratat foarte mult. A părut un meci ușor, dar a fost foarte greu.

Așteptam de mult victoria, sperăm să câștigăm și meciurile următoare. Podiumul e obiectivul, dar la final se trage linie și vedem unde ne aflăm. E un Paște fericit și pentru suporteri și pentru noi", a spus Markovic la finalul partidei.

Universitatea Craiova rămâne pe poziția a patra, cu 32 puncte, la două puncte în spatele lui FCSB care joacă pe teren propriu, cu Farul Constanța. De partea cealaltă, Rapid ocupă locul cinci, cu 28 de puncte.