Valentin Costache Rapid Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 21:30
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 21:30
Valentin Costache (24 de ani), atacantul celor de la Rapid, a rezistat doar 14 minute pe teren contra Universității Craiova.
Costache, revenit printre titularii giuleștenilor, a văzut două cartonașe galbene din partea lui Radu Petrescu, în minutul 7 și în minutul 14.

Costache, eliminat după 14 minute în Universitatea Craiova - Rapid

Primul avertisment a venit pentru Costache după o ținere evidentă a lui Alexandru Cîmpanu, în jumătatea adversă de teren. Deși văzuse deja cartonașul galben, jucătorul Rapidului nu a ținut cont și a avut, șapte minute mai târziu, o intervenție riscantă prin alunecare asupra lui Ștefan Vlădoiu.

Valentin Costache a protestat vehement după ce a văzut al doilea cartonaș galben, însă Radu Petrescu nu și-a schimbat decizia. Înainte de ieșirea de pe teren, fostul jucător de la Dinamo și CFR Cluj s-a certat și cu arbitrul de rezervă.

De asemenea, reluările TV au arătat momentul în care Costache, vizibil furios, a lovit un obiect de la marginea terenului.

Cel mai probabil, Valentin Costache va fi suspendat pentru o etapă, astfel că va rata derby-ul cu FCSB, programat în runda a cincea din play-off, duminică, 23 aprilie, de la ora 20:30.