Lovitură înainte de play-off și o coincidență incredibilă: starul echipei ratează din nou meciul cu FCSB!

sepsi FCSB marius stefanescu Superliga
Data publicarii: Vineri 08 Martie 2024, 23:25
Data actualizarii: Vineri 08 Martie 2024, 23:24
Sepsi OSK s-a calificat în play-off-ul Ligii 1 după ce a învins dramatic Petrolul Ploiești, în deplasare, scor 2-1.

Echipa antrenată de Bernd Storck a condus la pauză cu 1-0 după golul lui Florin Ștefan, din minutul 14, însă Petrolul a egalat târziu, în minutul 87, prin Albion Berisha. La acest rezultat, U Cluj era în play-off, însă Gabriel Debeljuh a înscris în minutul 90+2, iar Sepsi a urcat pe 6 și a intrat în play-off.

Marius Ștefănescu, suspendat la meciul cu FCSB din play-off! Trei dueluri din trei ratate contra lui FCSB în acest sezon

Sepsi a primit și o veste proastă după meciul de la Ploiești. Marius Ștefănescu (25 de ani) a încasat un cartonaș galben în minutul 90+4, chiar după golul decisiv al lui Gabriel Debeljuh, iar golgheterul covăsnenilor va fi suspendat în prima etapă din play-off, contra lui FCSB.

• Pentru Marius Ștefănescu a fost al nouălea cartonaș galben văzut în acest sezon de Liga 1, astfel că nu va putea face parte din lot la meciul cu FCSB.

Interesant este că Marius Ștefănescu nu a jucat deloc contra lui FCSB în acest sezon. La meciul tur din play-off (2-5) a fost suspendat tot pentru cumul de cartonașe galbene, iar la returul din februarie (0-1) nu a făcut parte din lot pentru că a acuzat o gripă.

Ștefănescu este jucătorul lui Sepsi cu cele mai multe goluri marcate în acest sezon, 11.

• Sepsi a încheiat sezonul regulat pe locul 6, cu 43 de puncte.
  • Sepsi va intra în play-off cu 22 de puncte și va înfrunta FCSB în prima etapă, pe Arena Națională.