"S-a rupt blestemul!" Cum a reacționat presa din Ungaria după ce Sepsi a intrat dramatic în play-off

Sepsi OSK Ungaria Superliga
Data publicarii: Vineri 08 Martie 2024, 22:54
Data actualizarii: Vineri 08 Martie 2024, 22:53
Sepsi OSK s-a calificat în play-off-ul Ligii 1 după ce a învins dramatic Petrolul Ploiești, în deplasare, scor 2-1.
Echipa antrenată de Bernd Storck a condus la pauză cu 1-0 după golul lui Florin Ștefan, din minutul 14, însă Petrolul a egalat târziu, în minutul 87, prin Albion Berisha. La acest rezultat, U Cluj era în play-off, însă Gabriel Debeljuh a înscris în minutul 90+2, iar Sepsi a urcat pe 6 și a intrat în play-off.

Cum a reacționat presa din Ungaria după ce Sepsi a intrat dramatic în play-off

Nemzeti Sport, ziar din Ungaria, a scris pe larg despre succesul lui Sepsi. Maghiarii au remarcat și un detaliu interesant - este pentru prima oară când Sepsi intră în play-off într-un an par.

În același timp, maghiarii au scris despre incidentul din prima repriză de la Ploiești, când Darius Oroian a fost lovit în cap de un obiect aruncat din tribune.

"Dramă! Jucătorul lui Sepsi a fost lovit în cap, dar în minutul 92 a venit golul care a dus echipa în play-off", a titrat Nemzeti Sport.

"Sepsi a condus pentru mult timp Petrolul, dar gazdele au egalat cu puțin timp înainte de final. Totuși, jucătorii din Sfântu Gheorghe au găsit un răspuns în minutul 92, cu un gol care a dus echipa în play-off. Oaspeții nu au acuzat faptul că Darius Oroian a fost lovit în cap cu o brichetă aruncată din tribune în prima repriză.

Blestemul anilor pari a fost rupt de Sepsi. Până acum, echipa s-a calificat în play-off doar în anii impari.

Fanii lui Sepsi au stat cu sufletul la gură până în ultimul moment și au fost nevoiți să fie atenți și la celelalte patru rivale directe, însă toate rezultatele au fost favorabile oamenilor din Sfântu Gheorghe", au mai scris maghiarii.

• Sepsi a încheiat sezonul regulat pe locul 6, cu 43 de puncte.
  • Sepsi va intra în play-off cu 22 de puncte și va înfrunta FCSB în prima etapă, pe Arena Națională.