FOTO Ziua Z în Superligă! Sepsi OSK și Farul Constanța, în play-off. U Cluj și UTA Arad, perdantele serii

Dinamo CFR Cluj Farul Constanta U Cluj uta Superliga
Data publicarii: Vineri 08 Martie 2024, 22:04
Data actualizarii: Vineri 08 Martie 2024, 22:06

Urmărim și comentăm împreună meciurile decisive pentru play-off pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Cum arată clasamentul LIVE în Superligă

Standings provided by Sofascore

Dinamo - UTA Arad 1-0

Minutul 20 - GOOOL Dinamo! Gregorio marchează cu un șut puternic din interiorul careului, Iacob este încurcat de fundași și vede mingea mult prea târziu.

UPDATE 20:04 - Startul meciului dintre Dinamo și UTA Arad a fost întârziat, din cauza incidentelor cauzate cu câteva minute înainte de către suporterii de la CSA Steaua și UTA Arad. Mai multe detalii AICI

* Înaintea ultimei etape din sezonul regular, Dinamo este pe locul 15, la un singur punct de baraj, în timp ce UTA se află pe 9, la un singur punct de play-off.

CFR Cluj - FC Hermannstadt 1-0

* Sibienii sunt și ei la un singur punct de play-off înaintea acestei etape cu numărul 30.

FC Botoșani - Farul 0-0

Minutul 78 - Eliminare la Farul Constanța! Grygorian vede cartonașul roșu în urma unui fault dur asupra unui adversar.

Minutul 47 - GOL ANULAT pentru Farul Constanța! Rivaldinho marchează în urma unui șut la colțul lung, însă reușita este anulată deoarce mingea a ieșit în out înainte de șut.

Minutul 40 - Farul Constanța este nevoită să facă o schimbare, din cauza accidentării lui Dragoș Nedelcu. Mai multe detalii AICI.

* Farul este înaintea ultimei etape din sezonul regular cea mai bine clasată dintre echipele care luptă pentru calificarea în play-off: locul 5, cu 42 de puncte.

Petrolul - Sepsi 1-2

Minutul 90+2 - GOOOL Sepsi OSK! Debeljuh marchează în minutele de prelungire, reușită în urma căreia Sepsi OSK ajunge în play-off.

Minutul 87 - GOOOL Petrolul Ploiești! Berisha primește o centrare în interiorul careului, scapă de adversar și împinge mingea în poartă.

Minutul 17 - Schimbare importantă la Sepsi OSK! Cosmin Matei este scos de pe teren pe targă, din cauza unor probleme medicale, fiind înlocuit cu Aganovic.

Minutul 14 - GOOOL Sepsi! A marcat Florin Ștefan, cu un șut puternic din marginea careului, direct la colțul lung.

* Sepsi este la egalitate de puncte, 40, cu FC Hermannstadt și UTA Arad, contracandidatele la play-off.

FC Voluntari - U Cluj 0-0

* U Cluj începe runda de pe ultima poziție de play-off, 6, cu 41 de puncte.

Dinamo - UTA Arad, CFR Cluj - FC Hermannstadt, FC Botoșani - Farul Constanța, Petrolul Ploiești - Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Voluntari - U Cluj, meciurile decisive pentru calificarea în play-off din ultima etapă a sezonului regular al Superligii, sunt LIVE TEXT pe Sport.ro începând cu ora 20:00.

Mircea Rednic, acum la UTA, ultimul om care a adus titlul în Ștefan cel Mare, de data aceasta adversar pentru Dinamo

Trei victorii a reuşit Dinamo în ultimele patru meciuri jucate în campionat pe teren propriu, singurul insucces fiind cu Rapid, scor 1-2 (27 ianuarie 2024).

Arădenii trec printr-o perioadă formidabilă, cu doar o înfrângere suferită în precedentele şapte etape, în rest au cinci succese şi un rezultat de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 79 de ori, de 38 de ori s-au impus bucureştenii, de 21 de ori au câştigat arădenii, iar alte 20 de partide s-au terminat la egalitate, conform LPF.

Partida va fi una specială pentru Mircea Rednic, el fiind unul dintre cele mai importante nume din istoria grupării roş-albe.

Ca jucător, „Puriul" a câştigat de două ori campionatul (1983-1984, 1989-1990) şi a fost pe teren în ambele sezoane în care Dinamo a ajuns în semifinalele cupelor europene, Cupa Campionilor Europeni 1983-1984 şi Cupa Cupelor 1989-1990, iar ca antrenor a adus ultimul titlu în vitrina clubului (sezonul 2006-2007).

Camora, la meciul cu numărul 500 pentru CFR Cluj în toate competițiile împotriva lui FC Hermannstadt

În cazul în care va fi utilizat în partida cu FC Hermannstadt, Mario Camora va bifa meciul cu numărul 500 în toate competiţiile pentru CFR Cluj, o cifră de-a dreptul impresionantă.

Dintre acestea, 384 au fost Superligă şi 76 în cupele europene, el devenind şi jucătorul cu cele mai multe prezenţe pentru o echipă românească în întrecerile continentale, scrie Liga Profesionistă de Fotbal pe site-ul oficial.

Dan Nistor, la cel mai bun sezon din carieră, în FC Voluntari - U Cluj

11 goluri şi şapte pase decisive a reuşit Dan Nistor în ediţia curentă, acesta fiind cel mai bun sezon din cariera actualului decar al Universităţii Cluj, care în această runda decisivă joacă în deplasare la FC Voluntari.

FC Voluntari şi Universitatea Cluj s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar de patru ori, de două ori s-au impus ilfovenii, un joc a fost câştigat de ardeleni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

”Aniversări” identice pentru Ronaldo Deaconu și Sergiu Hanca în FC Botoșani - Farul și, respectiv, Petrolul - Sepsi

În cazul în care va fi utilizat de Gheorghe Hagi în FC Botoșani - Farul Constanța, Ronaldo Deaconu va bifa meciul cu numărul 150 în Superliga României.

La fel, în cazul în care va fi utilizat de Petrolul Ploiești în partida de acasă cu Sepsi OSK, Sergiu Hanca va bifa și el meciul cu numărul 150 în Superliga României.