Louis Munteanu, show pe teren, show la interviuri: "E fratele meu, dar i-am luat moralul!" Cum a acționat înainte de Rapid - Farul 1-2

Rapid - Farul louis munteanu Superliga
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 22:38
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 22:51

Farul a învins-o pe Rapid, scor 2-1, în Giulești, vineri seară, în prima etapă a play-off-ului Superligii.

În clasamentul play-off-ului FCSB este lider cu 32 de puncte, Rapid ocupă locul secund, cu 28 de pucte, iar Farul se află pe poziţia a patra, cu 25 de puncte.

Louis Munteanu a fost omul meciului. A marcat două goluri, iar la interviul de la finalul partidei a spus că înaintea confruntării i-a dat mesaje prietenului Marian Aioani, portarul de la Rapid, fost component al echipei lui Gică Hagi.

Louis Munteanu și discuția cu Marian Aioani înainte de Rapid - Farul

"Am făcut o partidă foarte bună, suntem fericiți. Noi nu mai avem presiune, dar asta nu înseamnă că ne dăm la o parte, câștigăm!

Am avut determinare, atitudine. Ambele pase de la goluri au fost foarte bune (n.r.: de la Grameni și Cojocaru) Sunt fericit că am reușit să marchez, mai ales în poarta lui Marian Aioani, e fratele meu!

Chiar glumeam, îi spuneam: "vezi că-ți dau gol!". Probabil că i-am luat moralul!

Chiar am făcut o partidă foarte bună, s-a văzut pe teren. Ne-am propus să ajungem în cupele europene, vrem victorie de la meci la meci, chiar am avut posesie în seara asta.

În play-off anul trecut am fost decisiv, sper să fiu golgheterul play-off-ului din nou. Au fost fani, mai bine cu fani în tribune, a fost atmosferă frumoasă!", a spus Louis Munteanu, după meci.

Rapid - Farul 1-2 | Munteanu, MVP

Farul a deschis scorul în minutul 23, când Grameni a centrat perfect pentru Louis Munteanu şi acesta a înscris din careu. Constănţenii au trecut pe lângă majorarea socrului în minutul 32, când Vînă a încercat să îl dribleze pe portarul Aioani, însă nu a reuşit. Oaspeţii au făcut totuşi 2-0 în minutul 55, prin Louis Munteanu, care a marcat din pasa lui Ionuţ Cojocaru. După cinci minute Albion Rrahmani a ratat pentru Rapid, trimiţând peste poartă, iar în minutul 67 Răzvan Oaidă i-a lăsat pe giuleşteni în zece, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben. Ionuţ Vînă a trimis în bară, în minutul 78, dar gazdele au primit un penalti trei minute mai târziu – Rivaldinho lovindu-l pe Paul Iacob, în careu, şi Albion Rrahmani a transformat reducând din diferenţă. Gazdele nu au reuşit însă să egaleze şi Rapid începe play-off-ul cu o înfrângere.

RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu (Borza 70) – Hromada (Petrila 46), Hasani (Al. Albu 46), Oaidă – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye), A. Rrahmani, Papeau (Burmaz 63). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FARUL: Buzbuchi – K. Boli, M. Popescu, Gustavo Marins (Al. Stoian 89), Cr. Ganea - Vînă, Queiros, Grameni (Dănuleasa 89) - R. Deaconu (Kiki 70), L. Munteanu (Rivaldinho 75), I. Cojocaru (Andronache 75). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Oaidă 50, Funsho Bamgboye 88, Săpunaru 84 / Buzbuchi 66, Rivaldinho 82, Queiros 83, Gustavo Marins 84.

Cartonaş roşu: Răzvan Oaidă (Rapid) min. 67

Arbitri: George Cătălin Găman - Ciprian Florin Danşa, Imre-Laszlo Bucsi - Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs - Iuliana Elena Demetrescu