Jurgen Klopp, sincer despre Darwin Nunez după înfrângerea cu Arsenal. Ce a transmis tehnicianul neamț

Liverpool Arsenal Darwin Nunez Jurgen Klopp Premier League Superliga
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 17:30
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 17:28

Liverpool a pierdut meciul din etapa a 1--a cu Arsenal, scor 2-3.

"Cormoranii" nu au putut să învingă liderul din Premier League pe Emirates și au rămas fără victorie în ultimele trei meciuri. Liverpool se află deja la 13 puncte de prima poziție, înregistrând în opt meciuri doar două victorii, patru remize și două eșecuri.

În jocul cu "tunarii", Jurgen Klopp a mizat pe Darwin Nunez încă din primul minut. Cu o formulă de start ultraofensivă, alături de Mohamed Salah, Diogo Jota, Luis Diaz și Nunez în față, uruguayanul a fost singurul care nu a fost schimbat de tehnicianul neamț.

Ba mai mult, atacantul a înscris golul egalizator din minutul 34, când Liverpool era deja condusă în urma reușitei lui Gabriel Martinelli (1').

Ce a spus Klopp despre Nunez

La conferința de meci în urma meciului, Klopp a avut câteva cuvinte de laudă la adresa lui Darwin Nunez, evidențiind că a acoperit o mare parte din teren în timpul partidei.

„A fost bun, a fost bun (n.r. - Darwin Nunez). În formă, bun, a fost implicat în aproape orice fază, a și înscris un gol foarte bun. Bun!”, a punctat Jurgen Klopp, potrivit site-ului oficial al clubului Liverpool.

Arsenal - Liverpool 3-2

Arsenal a început dur duelul cu Liverpool și a înscris încă din primul minut, grație reușitei lui Martinelli din pasa lui Odegaard. "Cormoranii" au restabilit ulterior egaliatatea prin Darwin Nunez (34').

Înainte de pauză, Bukayo Saka a dus scorul la 2-1 și a închis temporar tabela (45+5'). În partea a doua a confruntării, Roberto Firmino a ajutat-o pe Liverpool s-o egaleze pe Arsenal în minutul 53.

Însă, în minutul 76, același Bukayo Saka s-a impus pe tabelă și a înscris golul victoriei. Englezul în vârstă de 21 de ani a securizat cele trei puncte pentru "tunari" și a reclasat-o pe prima poziție în campionat.