Joyskim Dawa, luat peste picior după faultul comis din FCSB - Farul: „Fie vorba între noi! Nu e așa de anormal”

fcsb - farul Basarab Panduru Joyskim Dawa Superliga Superliga Joyskim Dawa
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 16:46
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 16:50

Cele două echipe s-au duelat duminică seară în derby-ul etapei cu numărul 23 din Superligă, încheiat 3-2 în favoarea trupei de la nivelul mării.

După această victorie, Farul Constanța a urcat, cel puțin temporar, din nou în vârful clasamentului. FCSB, în schimb, a pierdut podiumul, iar Rapidul a trecut pe a treia poziție, la un punct de gruparea „roș-albastră”.

În minutul 90 al partidei, Joyskim Dawa a oprit un atac periculos al Farului, însă centralul l-a pedepsit cu cartonașul roșu. Stoperul și-a lăsat echipa în inferioritate numerică la 2-1, iar elevii lui Gică Hagi au reușit să schimbe soarta meciului și să plece la Constanța cu toate cele trei puncte.

• Joyskim Dawa

„Să dea pe lângă minge nu e aşa de anormal la el. (n.r. râde) Fie vorba între noi. Să tragă o tibie în minge, am mai văzut, cu câlcăiul l-ai vazut că dă... De la câlcăi la tibie e ceva totuşi”, a spus ironic Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

FCSB - Farul Constanța 2-3

Andrei Cordea a deschis scorul imediat după pauză (minutul 47), dintr-o acțiune de vis creată de Florinel Coman. Denis Alibec a restabilit, ulterior, egalitatea executând o lovitură liberă în mare stil (minutul 56).

Finalul a fost categoric al Farului. Omrani a respins o minge în mod eronat, iar Șut a deviat în proprie poartă (minutul 90+5). Borza a prins, un singur minut mai târziu, un interior fantastic și l-a executat pe Târnovanu.

Trupa de la nivelul mării a reîntors, în acest sens, soarta meciului și a plecat din confruntarea de pe Arena Națională cu toate cele trei puncte revenind, cel puțin temporar, pe prima poziție în clasamentul Superligii.

Sursă Foto: Sport Pictures