VIDEO Fotbalistul de la FCSB pe care Gică Hagi l-a remarcat după finalul dramatic de pe Arena Națională. Unde trebuie să mai lucreze

fcsb - farul constanta Etapa 23 Florinel Coman Gica Hagi Superliga Superliga Gheorghe Hagi
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 00:24
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 00:24

Farul Constanța a reușit să învingă gruparea „roș-albastră” într-un final de vis pentru trupa de la nivelul mării, scor 3-2.

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 23, iar după această victorie importantă, Farul Constanța a urcat din nou în vârful clasamentului din Superligă, cel puțin pentru moment.

La finalul meciului, Gică Hagi a vorbit, printre altele, și despre Florinel Coman, fotbalistul poreclit „Mbappe” pentru forma fantastică în care s-a aflat în momentul venirii la FCSB, în 2017.

• Gheorghe Hagi

„Regele” a evidențiat faptul că Florinel Coman trebuie să rămână cu picioarele pe pământ din punct de vedere mental și că trebuie, totodată, să se afle într-o formă fizică bună.

„Nu am dubii în privința calității lui, nu am dubii în privința a ceea ce poate să facă el. Rămâne ca el să aibă spațiu, timp, să joace bine, să fie în formă. Trebuie să fie mental bine, în primul rând, după aceea fizic să arate bine. El fotbal știe”, a spus Gică Hagi la final.

Cotat la 2.5 milioane de euro, potrivit site-urilor de specialitate, lui Florinel Coman i-a scăzut forma, mai ales din pricina accidentărilor pe care le-a avut de-a lungul sezoanelor cât timp a evoluat în echipamentul FCSB-ului.

FCSB - Farul Constanța 2-3

Andrei Cordea a deschis scorul imediat după pauză (minutul 47), dintr-o acțiune de vis creată de Florinel Coman. Denis Alibec a restabilit, ulterior, egalitatea executând o lovitură liberă în mare stil (minutul 56).

Finalul a fost categoric al Farului. Omrani a respins o minge în mod eronat, iar Șut a deviat în proprie poartă (minutul 90+5). Borza a prins, un singur minut mai târziu, un interior fantastic și l-a executat pe Târnovanu.

Trupa de la nivelul mării a reîntors, în acest sens, soarta meciului și a plecat din confruntarea de pe Arena Națională cu toate cele trei puncte revenind, cel puțin temporar, pe prima poziție în clasamentul Superligii.

Conferința lui Gică Hagi după FCSB - Farul 2-3