Involuția lui Constantin Budescu! Adus ca un salvator la FCSB, mijlocașul este într-o scădere evidentă de formă

Data publicarii: Duminica 26 Septembrie 2021, 09:26
Data actualizarii: Duminica 26 Septembrie 2021, 09:40

Constantin Budescu a revenit la FCSB, însă este departe de forma care l-a consacrat.

În ciuda faptului că a slăbit foarte mult și pare într-o formă fizică de invidiat, fotbalistul este departe de forma fotbalistică pe care o arăta când cucerea titlul cu Astra sau când a jucat pentru FCSB.

Declinul mijlocașului de creație a apărut odată cu despărțirea de FCSB, în 2017, când a semnat cu Al Shabab. După un sezon la formația din Arabia Saudită, „Budi” a revenit în țară, la Astra Giurgiu, însă nu a mai strălucit ca în urmă cu câțiva ani (206/2017), atunci când reușea să câștige titlul alături de giurgiuveni.

După încă un sezon alături de Astra, „Artistul” și-a încercat nororul încă o dată în afara țării, la Damac FC, tot în Arabia Saudită, însă nici acolo nu a rupt gura târgului, bifând doar 12 meciuri în tricoul „verzilor”, în care a oferit doar patru pase de gol.

Revenit la FCSB în această toamnă, Budescu pare să nu-și fi găsit încă locul în echipa lui Edi Iordănescu. Acesta a evoluat doar 31 de mintute în campionat (13 minute cu FCU Craiova și 18 minute cu Academica Clinceni) și a fost trimis pe teren de Iordănescu jr. în meciul de Cupă, cu Hunedoara, când „roș-albaștrii” au fost la un pas de o surpriză neplăcută.

În ultmimul meci disputat de FCSB în campionat, cu Academica Clinceni, scor 3-2, Budescu a prins doar 18 minute.

1.5 milioane de euro este cota actuală de piață a lui Budescu, potrivit transfermarkt.com. Potrivit aceleaiași surse, fotbalistul a valorat cel mai mult în 2019, după ce a semnat cu Al Shabab: 4 milioane de euro.

Edi Iordănescu anunță că Budescu va primi mai multe minute pe viitor

Întrebat înaintea partidei de ce playmaker-ul roș-albaștrilor e doar rezervă, antrenorul vicecampioanei, Edward Iordănescu, a spus pe un ton apăsat:

"Nu cred că trebuie să dau explicații. Decizia e a mea, a jucat 120 de minute și consumul e foarte mare. În viitor, îl veți vedea foarte des în jocurile noastre".