Ilie Poenaru și-a pus la colț fundașii după victoria cu 'U' Cluj: „Doar în situații de criză facem asta!”

UTA Arad - U cluj ilie poenaru Superliga UTA Poenaru Superliga Ilie Poenaru
Data publicarii: Sambata 13 August 2022, 23:13
Data actualizarii: Sambata 13 August 2022, 23:12

UTA Arad s-a duelat cu Universitatea Cluj în etapa a cincea a Superligii, scor 2-1.

Arădenii s-au impus pe Stadionul Francisc von Neuman grație reușitelor lui Postolachi (min. 6) și Bautista (min. 82). UTA a avut și un gol anulat în minutul 45+1, arbitrajul video a intervenit la reușita lui Benga, imediat după ce Bălan egalase în minutul 36.

Ilie Poenaru, antrenorul de pe banca tehnică a arădenilor, a vorbit despre fundașii săi la conferința de presă de după meci, unde a evidențiat faptul că nu au fost antrenați să joace lung în ipostaze în care ar fi trebuit să fie calmi și să țină de minge.

Poenaru: „Doar în situații de criză facem asta!”

„O victorie muncită, o victorie grea, am întâlnit un adversar bun, care şi-a vândut greu pielea, cu calitate. După golul marcat, am făcut pasul în spate şi trebuia să rămânem sus, să punem presiune.

Am fost puţin agitaţi, nu am fost cumpătaţi să ţinem de minge după 1-0, să pasăm, fundaşii mei centrali au dat numai minge lungă, noi nu antrenăm asta, doar în situaţii de criză.

Este un public care ne împinge de la spate, le mulţumim că sunt alături de noi.”, au fost cuvintele lui Ilie Poenaru, după victoria 2-1 cu Universitatea Cluj.

UTA Arad, până acum în Superliga

UTA Arad se situează în partea a doua a clasamentului, pe a opta poziție, cu șapte puncte. Trupa lui Ilie Poenaru a bifat două victorii din cinci posibile, în etapa a doua cu Petrolul Ploiești (2-0) și cu 'U' Cluj (2-1). Arădenii au fost înfrânți de Argeș pe teren advers în primul meci al stagiunii 2022/23 din Superliga (0-2), în a treia etapă cu FC Voluntari (0-3) și au obținut cu Sepsi OSK singurul rezultat de egalitate de până acum: 0-0 la Sfântu Gheorghe.