Ilie Dumitrescu a semnalat o problemă înainte de play-off: ”Cam asta e”

Ilie Dumitrescu Superliga Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Luni 11 Martie 2024, 07:35
Data actualizarii: Luni 11 Martie 2024, 07:35

Universitatea Craiova a învins-o duminică seară din postura de echipă oaspete pe FCU Craiova cu 2-1 și s-a definitivat, astfel, clasamentul play-off-ului în Superliga României.

FCSB intră în play-off pe prima poziție cu 32 de puncte. Rapid București va ocupa a doua poziție, cu 28 de puncte, în timp ce CFR Cluj va completa podiumul cu 27 de puncte.

Giuleștenii și ardelenii au beneficiat de rotunjire, asemenea celorlalte echipe din play-off: Universitatea Craiova (locul IV, 25p), Farul Constanța (locul V, 22p) și Sepsi OSK (locul VI, 22p).

Ilie Dumitrescu susține că va fi un play-off echilibrat și că începutul va da tonul unei lupte interesante. De asemenea, fostul mare internațional român a precizat că pauza internațională din luna martie va fi o problemă în rândul cluburilor din Superliga.

”Va fi un play-off echilibrat. Și interesant va fi și începutul! Va da tonul la o luptă interesantă. Și asta e o problemă (n.r. pauza internațională)”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

Naționala României va disputa în luna martie două meciuri amicale în vederea pregătirii pentru EURO 2024, transmis la vară de PRO TV, Pro Arena și VOYO: vineri, 22 martie, de la ora 15:00, împotriva Irlandei de Nord, și marți, 26 martie, de la ora 21:45, împotriva Columbiei.

FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2

Aurelian Chițu a deschis scorul în minutul 45+4, ca Alex Mitriță să restabilească egalitatea în minutul 70, iar Ștefan Baiaram să aducă victoria Universității Craiova șapte minute mai târziu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bauza, Bahassa - Chițu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Căpățînă, Screciu, Badelj, Bancu - Crețu, Mateiu, Mekvabishvili - Baiaram, Markovic, Mitriță