Gabi Balint a urmărit-o pe FCU Craiova și a dat verdictul: ”Mi-am dat seama de ce pierde atât de ușor”

FCU Craiova - Universitatea Craiova Gabi Balint Superliga Superliga Gabi Balint
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 23:30
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 23:29

FCU Craiova a pierdut cu Universitatea Craiova, scor 1-2, pe ”Ion Oblemenco”, în etapa #30 din Superliga României.

FCU Craiova a încheiat sezonul regular pe poziția a 13-a cu 31 de puncte obținute după 30 de etape, în timp ce Universitatea Craiova a terminat pe a patra poziție cu 49 de puncte.

Gabi Balint a urmărit confruntarea de pe ”Oblemenco” și a susținut că FCU Craiova nu reușește să se mobilizeze pe faza defensivă, motiv pentru care oltenii pierd atât de ușor jocurile din campionat.

”Mi-am dat seama de ce FCU pierde atât de ușor meciurile: dorm. Pur și simplu pe faza defensivă, ei dorm. La primul gol, dacă ne uităm de la începutul fazei, fundașii centrali pur și simplu sunt surprinși. Apoi vine golul de la corner, iar dorm”, a spus Gabi Balint, potrivit DigiSport.

În sezonul regular, FCU Craiova nu a mai câștigat de șapte etape, moment în care trupa din Bănie o învingea pe Dinamo București ”acasă” cu 2-1, la începutul lunii februarie.

FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2

Aurelian Chițu a deschis scorul în minutul 45+4, ca Alex Mitriță să restabilească egalitatea în minutul 70, iar Ștefan Baiaram să aducă victoria Universității Craiova șapte minute mai târziu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bauza, Bahassa - Chițu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Căpățînă, Screciu, Badelj, Bancu - Crețu, Mateiu, Mekvabishvili - Baiaram, Markovic, Mitriță