Gigi Becali ar fi dispus să îl aducă pe Dan Petrescu la FCSB în funcția de director tehnic, fiind dispus să asculte și anumite sfaturi din partea antrenorului.
Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB
Becali a dezvăluit că Mihai Stoica a fost cel care i-a recomandat să îl aducă pe Petrescu în club, după ce a colaborat alături de el la Unirea Urziceni.
„Nu, doar a fost o discuție și atât, de acolo s-a amplificat. A fost ideea lui MM: 'Am lucrat cu el, băiat extraordinar, să-l luăm că îi prinde și lui bine după boala asta, cu ce a avut...'. Mai mult pentru el, pentru Dan îl luam, să intre într-un mediu din nou, dar fără mult stres.
Să se relaxeze și el, să dea sfaturi, noi așa ne gândisem. O fac dacă vrea! I-am zis lui Mihai: 'Tu fă ce vrei la asta cu Dan, că e băiat de calitate'. El nici nu mai înjură, pe mine asta mă deranja”, a declarat Gigi Becali, conform digisport.ro.
Petrescu, un antrenor legendar pentru CFR Cluj
Ioan Varga, finanțatorul celor de la CFR Cluj, a garantat că Dan Petrescu nu va ajunge niciodată la FCSB.
„Petrescu la FCSB? Niciodată. Mi-a promis că dacă va antrena din nou în România, doar la CFR vine. Punct!”, a spus Varga.
Dan Petrescu a câștigat de șase ori Superliga României: de cinci ori cu CFR Cluj și o dată cu Unirea Urziceni.
El s-a despărțit de „feroviari” în august 2025 și de atunci nu a mai pregătit nicio altă echipă.