VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali știe: „Să lucreze la chestia asta!” Unde trebuie FCSB să pună mai mult accent

Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 16:30
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 16:28
Gigi Becali a avut o intervenție telefonică la PRO ARENA, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport.

FCSB a învins-o duminică seară pe Petrolul Ploiești pe Stadionul "Ilie Oană" cu 2-0, reușind să obțină trei puncte importante, mai ales că startul de sezon a fost deosebit de slab.

Gigi Becali, patronul trupei din Berceni, a vorbit la superlativ despre evoluția FCSB-ului în primele 70 de minute și a evidențiat ce ar trebui să facă elevii lui Nicolae Dică în momentul în care conduc categoric pe tabelă.

Becali: „Trebuie să plimbe mingea”

„Aseară a fost bărbăție, dar după minutul 70 n-a mai fost. A fost, dar n-a mai fost valoare. Când ai 2-0, trebuie să îi mai invețe antrenorul un lucru pe jucătorii ăștia: să plimbe mingea.

Eu nu dau voie unei echipe ca Petrolul să vină și să mă domine. Niciodată! N-are voie. Pasează! Trebuie să lucreze și la lucrul ăsta. La Steaua n-are voie să se apropie adversarul de careu.

Mingea trebuie să fie numai la mine. Nicio echipă nu dominică jocul cum am dominat noi în prima repriză - două bare, ocazii după ocazii. Asta ține de valoare.”, au fost cuvintele lui Gigi Becali.

Petrolul Ploiești - FCSB 0-2

FCSB a avut una dintre cele mai bune evoluții ale startului de sezon. Elevii lui Nicolae Dică s-au impus cu 2-0 în fața Petrolului Ploiești, chiar pe "Ilie Oană".

Joyskim Dawa a deschis scorul în minutul 45+2, după o fază excepțională creată de Billel Omrani. Florinel Coman a închis tabela la 2-1 în minutul 47 și a decis soarta meciului.

În următoarea partidă, FCSB se va duela cu Silkeborg pe Arena Națională în grupele Conference League, joi, de la ora 22:00, pe PRO ARENA.

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești va face deplasarea în Bănie, pe "Ion Oblemenco", pentru jocul din etapa a 14-a cu Universitatea Craiova, sâmbătă, de la ora 21:00.