FCSB Gigi Becali Superliga vali cretu Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 14:21
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 14:20

FCSB a reușit să o învingă cu 3-0 pe Universitatea Craiova.

Roș-albaștrii le-au pus probleme oltenilor încă din primele minute. În cele din urmă, FCSB a marcat de trei ori și a cucerit trei puncte importante în lupta la titlu, în timp ce Universitatea Craiova a ratat șansa să o devanseze pe vicecampioană în clasament.

După meci, Gigi Becali a avut o intervenție în direct la TV și, printre altele, a abordat și cazul fotbalistului Vali Crețu, despre care anunța în urmă cu ceva timp că s-a despărțit de echipă. Însă, fundașul dreapta a apărut în lot cu UTA și a fost titular cu Craiova.

Gigi Becali a precizat că Vali Crețu va mai rămâne la FCSB o jumătate de sezon și va pleca în iarnă. Patronul vicecampioanei l-a și lăudat pe fundașul dreapta, care a trebuit să-l aibă în vizor în timpul meciului pe Alexandru Mitriță, unul dintre starurile de la Craiova.

„Păi, cu Crețu și-a scos banii, gata, la revedere. Pleacă în iarnă, în decembrie, acum și-a scos banii până în decembrie, ce a făcut el astăzi, își merită banii, sunt om drept. A câștigat 3-0, normal acolo era Mitriță, păi e greu cu Mitriță, mi-a plăcut foarte mult. Faptul că el a jucat cum a jucat și am câștigat 3-0 cu el în teren, gata, și-a scos banii”, a spus Gigi Becali la DigiSport.

FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB s-a distrat pe Ghencea cu Universitatea Craiova. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză, când vicecampioana României a dat startul recitalului încă din minutul 13 al partidei.

Darius Olaru a deschis scorul, din pasa lui Octavian Popescu. În minutul 21, Alex Băluță l-a servit pe Risto Radunovic, care a înscris fără nicio problemă. Cuplul Popescu - Olaru a reapărut pe finalul primei reprize. Darius a realizat „dubla” în minutul 45 și a închis tabela de marcaj.

În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la două puncte de ocupanta poziției a doua din clasament, CFR Cluj. Roș-albaștrii se află în vârf cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 14 puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Octavian Popescu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Nchama, Zajkov, Badelj, Bancu - Kurtic, Screciu - Crețu, Baiaram, Mitriță - Ivan