MM Stoica a dat verdictul, după FCSB - Universitatea Craiova. "Jucător de nota 10"

FCSB - Universitatea Craiova MM Stoica Superliga Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 13:31
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 13:30

Mihai Stoica, managerul genral FCSB, a rămas profund impresionat de un jucător de la vicecampioana României, în urma evoluției cu Universitatea Craiova.

Roș-albaștrii au primit vizita oltenilor pe stadionul „Steaua” din Ghencea. În fața a peste 28.000 de spectatori, FCSB și-a arătat clasa pe teren și a învins-o pe Universitatea Craiova la scor de neprezentare, 3-0.

Mihai Stoica scris un mesaj pe rețelele social media în care a ținut să-i ofere credite lui Darius Olaru, care s-a impus pe tabela de marcaj de două ori pe Ghencea și a făcut, per total, o figură frumoasă.

„Un 27 de nota 10. Ca tot ce s-a întâmplat aseară”, a scris Mihai Stoica pe rețelele social media.

Darius Olaru se află la FCSB din ianuarie 2020. Cotat la 5.3 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, mijlocașul central mai are contract cu gruparea roș-albastră până la finele szonului 2027/28.

Darius Olaru a înscris deja patru goluri în campionat, în șapte meciuri. De asemenea, fotbalistul vicecampioanei și-a trecut în CV și o pasă decisivă.

FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB s-a distrat pe Ghencea cu Universitatea Craiova. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză, când vicecampioana României a dat startul recitalului încă din minutul 13 al partidei.

Darius Olaru a deschis scorul, din pasa lui Octavian Popescu. În minutul 21, Alex Băluță l-a servit pe Risto Radunovic, care a înscris fără nicio problemă. Cuplul Popescu - Olaru a reapărut pe finalul primei reprize. Darius a realizat „dubla” în minutul 45 și a închis tabela de marcaj.

În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la două puncte de ocupanta poziției a doua din clasament, CFR Cluj. Roș-albaștrii se află în vârf cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 14 puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Octavian Popescu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Nchama, Zajkov, Badelj, Bancu - Kurtic, Screciu - Crețu, Baiaram, Mitriță - Ivan