Sorin Cârțu dezvăluie: "Am vrut să aduc un jucător de la FCSB"

FCSB Sorin Cartu Superliga Universitatea Craiova Superliga Sorin Cârțu
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 13:49
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 13:48

Sorin Cârțu a fost președinte la Universitatea Craiova.

În ultima etapă, oltenii au pierdut categoric în deplasare cu FCSB, scor 0-3. Cele două cluburi s-au confruntat în etapa a opta din Superliga României, pe stadionul „Steaua” din Ghencea.

Sorin Cârțu a evidențiat faptul că Ovidiu Popescu, mijlocașul central de la FCSB, a evoluat bine în meci și a dezvăluit, totodată, că l-a vrut pe fotbalistul vicecampioanei într-un timp la Universitatea Craiova.

• Însă fostul președinte a remarcat că Ovidiu Popescu a fost netransferabil

„Ovidiu Popescu a jucat foarte bine, a jucat foarte bine de fiecare dată când joacă cu Universitatea Craiova. Un jucător care îmi place. Când eram preşedinte am şi vrut să-l aducem, dar era greu de mişcat de acolo.

De Ovidiu Popescu vorbesc. Mie îmi place. E un jucător pe care poţi să-l foloseşti în multe poziţii, e foarte mobil tactic”, a spus Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.

FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB s-a distrat pe Ghencea cu Universitatea Craiova. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză, când vicecampioana României a dat startul recitalului încă din minutul 13 al partidei.

Darius Olaru a deschis scorul, din pasa lui Octavian Popescu. În minutul 21, Alex Băluță l-a servit pe Risto Radunovic, care a înscris fără nicio problemă. Cuplul Popescu - Olaru a reapărut pe finalul primei reprize. Darius a realizat „dubla” în minutul 45 și a închis tabela de marcaj.

În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la două puncte de ocupanta poziției a doua din clasament, CFR Cluj. Roș-albaștrii se află în vârf cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 14 puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Octavian Popescu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Nchama, Zajkov, Badelj, Bancu - Kurtic, Screciu - Crețu, Baiaram, Mitriță - Ivan