EXCLUSIV Alex Bourceanu nu lasă loc de interpretări după FCSB - Univ. Craiova: "El a fost omul meciului"

FCSB - Universitatea Craiova Alex Bourceanu Superliga Superliga Bourceanu
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 12:47
Data actualizarii: Duminica 03 Septembrie 2023, 12:46

FCSB a câștigat împotriva Universității Craiova pe stadionul „Steaua” din Ghenea, scor 3-0.

Roș-albaștrii au revenit, în consecință, pe prima poziție în clasament, după ce CFR Cluj trecuse în vârf în urma victoriei cu FC Voluntari (4-1). Universitatea Craiova, în schimb, a căzut pe locul patru, fiind la egalitate de puncte cu Rapid București (14 puncte).

Alexandru Bourceanu (38 de ani), fost jucător la FCSB, a vorbit după succesul roș-albaștrilor din Ghencea despre evoluția elevilor lui Elias Charalambous și a remarcat faptul că Darius Olaru a fost omul partidei.

De asemenea, Alex Bourceanu a precizat că FCSB a reușit o primă repriză excelentă și că în ultimele 45 de minute vicecampioana a încercat doar să conserve rezultatul și să mai înscrie doar pe un contraatac.

„Meciul a fost foarte bun. Prima repriză foarte bună pentru FCSB. A reușit să-și creeze multe situații de gol. Golurile marcate au venit după trei tranziții. Asta înseamnă că ei în momentul în care se apără, încearcă să câștige mingea cât mai sus. Dacă mă gândesc la un jucător remarcabil, mă gândesc la Darius Olaru. El a fost omul meciului. Asta a putut să vadă toată lumea.

În repriza a doua, FCSB a încercat să se apere mai jos, nu a mai făcut acel pressing din prima repriză și a încercat să contraatace. A avut două-trei situații în care mai puteau să marcheze. Una peste alta, FCSB a încercat să conserve rezultatul și să contraatace în momentul în care câștigau posesia mingii”, a spus Alex Bourceanu pentru Sport.ro.

FCSB - Universitatea Craiova 3-0

FCSB s-a distrat pe Ghencea cu Universitatea Craiova. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză, când vicecampioana României a dat startul recitalului încă din minutul 13 al partidei.

Darius Olaru a deschis scorul, din pasa lui Octavian Popescu. În minutul 21, Alex Băluță l-a servit pe Risto Radunovic, care a înscris fără nicio problemă. Cuplul Popescu - Olaru a reapărut pe finalul primei reprize. Darius a realizat „dubla” în minutul 45 și a închis tabela de marcaj.

În urma victoriei, FCSB s-a distanțat la două puncte de ocupanta poziției a doua din clasament, CFR Cluj. Roș-albaștrii se află în vârf cu 18 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se situează pe locul patru cu 14 puncte.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Ovidiu Popescu, Șut, Olaru - Băluță, Compagno, Octavian Popescu
  • Universitatea Craiova: Popescu - Nchama, Zajkov, Badelj, Bancu - Kurtic, Screciu - Crețu, Baiaram, Mitriță - Ivan