VIDEO EXCLUSIV Gigi Becali, decizie fără precedent la FCSB, înaintea meciului cu Rapid: "I-am zis lui Tănase"

Data publicarii: Sambata 23 Iulie 2022, 23:55
Data actualizarii: Sambata 23 Iulie 2022, 23:54

Gigi Becali a răbufnit încă odată la adresa "roș-albaștrilor" care s-au făcut de rușine cu Saburtalo Tbilisi în Conference League (0-1).

În primele două partide oficiale ale noului sezon 2022/23, FCSB a remizat cu Universitatea Cluj, scor 1-1, care s-a simțit ca un eșec în prima etapă a Superligii și a pierdut rușinos cu georgienii de la Saburtalo Tbilisi în turul secund preliminar pentru calificarea în grupele Conference League (1-0).

Gigi Becali a avut o intervenție la PRO Arena, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport, unde a răbufnit cu privire la evoluțiile slabe ale fotbaliștilor săi. Patronul grupării din Berceni și-a pus la colț jucătorii care câștigă 15.000 - 20.000 euro pe lună.

Gigi Becali: „Vă antrenați două ore pe 15.000 - 20.000 pe lună, pentru ce?”

„I-am băgat, de exemplu, i-am zis: 'Băi, Tănase, o săptămână în cantonament!' I-am zis că îl văd supărat: 'Nu, nea Gigi, nu că și așa e nevasta mea plecată cu copilul'. Cine este supărat, spune-i așa: am la bază acolo și tâmplărie și fierărie, care iau 700-1000 de euro pe lună și lucrează 8 ore, nu două ore de antrenament pe zi.

De fapt, asta faceți. Fotbaliști nu sunteți ca să luați 13.000, 15.000, 20.000. Din moment ce vă bate Cluj și vă bate Georgia, nu sunteți fotbaliști, stați o săptămână în cantonament, până joi nu mai mișcă niciunul deloc. Nu a zis niciunul nimic, nu am de ce să mă plâng. Vă antrenați două ore pe 15.000 - 20.000 pe lună, pentru ce?”, a spus Gigi Becali.

FCSB pierde contra lui Saburtalo, iar totul se decide la București

Saburtalo a fost echipa cu inițiativa încă din startul meciului, când Sikharulidze și Gocholeishvili au adus pericol la poarta lui Târnovanu. Prima șansă a lui FCSB a venit abia în minutul 26, când Cordea a avut un șut blocat.

Cu o apărare depășită de multe ori, în special în flancuri, FCSB s-a văzut condusă din minutul 51, când Levan Nonikashvili a marcat cu un șut din marginea careului, pe jos, la care Târnovanu nu a putut interveni.

În prelungirile primei reprize, Ovidiu Popescu a comis o gafă uriașă, trimițând direct la un adversar în propriul careu, însă FCSB a scăpat cu fața curată, iar scorul pauzei a fost 1-0 pentru Saburtalo.

Partea secundă a început furtunos, cu ocazii mari de ambele părți. Târnovanu a intervenit excelent în mai multe rânduri, în timp ce Cordea și Coman, care a nimerit și bara, au avut cele mai mari șanse de a înscrie din tabăra vicecampioanei României.

Ambele formații puteau înscrie în partea secundă, însă s-a încheiat 1-0 pentru Saburtalo, iar calificarea se va decide la retur, pe Arena Națională, joi, 28 iulie, de la 20:30.