Gigi Becali, dat pe spate de un jucător de la FCSB: ”Ai văzut ce deștept e?”

Gigi Becali Damjan Djokovic FCSB Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 14 Noiembrie 2023, 23:28
Data actualizarii: Marti 14 Noiembrie 2023, 23:28

FCSB a profitat de pașii greșiți făcuți de rivalele CFR Cluj și Rapid și s-a distanțat în fruntea clasamentului, după 2-1 cu FCU Craiova.

Florinel Coman și Darius Olaru (penalty) au adus victoria echipei lui Gigi Becali în fața celor de la FCU Craiova. Gigi Becali a rămas impresionat de prestația elevilor săi și i-a lăudat pe Alex Băluță și pe Mihai Lixandru.

Pe lista remarcaților lui Becali intră și experimentatul Damjan Djokovic (33 de ani), care a fost rezervă în meciul pierdut cu Rapid, dar a evoluat pe tot parcursul partidei cu FCU Craiova.

Gigi Becali: ”Ai văzut ce deștept e Djokovic?”

La ultima sa intervenție în spațiul public, omul de afaceri a remarcat jocul solid prestat de mijlocașul croat.

Noi am câștigat în condițiile în care Olaru și Șut nu au fost chiar ei. Trebuie să joace perfect mereu! Aș fi vrut mai mult de la Olaru. Ai văzut ce deștept e Djokovic? O ia, o dă, o ia, o dă.

Șut și Olaru, dar mai ales Olaru, trebuie să nu se mai întoarcă cu mingea. Hai că aici mai faci, dar la nivel înalt cine te lasă să te întorci cu mingea? Te ia direct cu fulgi! Dă mingea, returnează, nu mai stă să facă tu firfirici că nu te lasă nimeni. Și a început și Șut să facă firfirici din astea, asta e nasol. Nu te mai întoarace, că o pierzi și luăm gol, iar apoi imediat te cert”, a spus Gigi Becali, la Fanatik.ro.

Transferat gratis de la Al-Raed, Djokovic a prins 19 partide în acest sezon pentru vicecampioana României, în toate competițiile, reușind să marcheze de patru ori, cifră la care se adaugă și o pasă decisivă.

Croatul a fost adus pentru a contribui la câștigarea primului titlu după nouă ani la FCSB. Djokovic este obișnuit cu trofeele în România, fiind de patru ori campion cu CFR Cluj, unde a evoluat în perioada 2017-2021.

FCSB - FCU Craiova 2-1. Vicecampioana s-a distanțat în fruntea clasamentului

Roș-albaștrii au deschis scorul în prima repriză, grație reușitei lui Florinel Coman din minutul nouă. Winger-ul a executat cu finețe o lovitură liberă din banda dreaptă.

În minutul 12, Darius Olaru a majorat diferența după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri. În partea secundă, Blănuță a înscris pentru FCU Craiova în minutul 65.

Cu un om în minus, după ce Vali Crețu a văzut cartonașul roșu în minutul 57 în urma unei intrări dure la Bahassa, FCSB a câștigat cu 2-1 și a obținut toate cele trei puncte.