Noul ”pariu” al lui Gigi Becali de la FCSB: ”Poți să construiești cu el”

Gigi Becali FCSB fcsb - fcu craiova Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 20:37
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 20:37

Gigi Becali a analizat partida celor de la FCSB, câștigată cu FCU Craiova, scor 2-1.

Vicecampioana României a profitat de pașii greșiți făcuți de CFR Cluj și Rapid, care s-au încurcat în această etapă, și s-a distanțat la trei puncte de locul doi după 16 etape.

Florinel Coman și Darius Olaru (penalty) au adus victoria echipei lui Gigi Becali în fața celor de la FCU Craiova. După meci, omul care decide totul la FCSB a avut și un remarcat.

Gigi Becali: ”Extraordinar mi s-a părut Lixandru”

După ce a vorbit la superlativ despre Alex Băluță (30 de ani), Becali l-a lăudat și pe Mihai Lixandru, care a fost integralist în centrul defensivei, alături de Siyabonga Ngezana.

„Extraordinar mi s-a părut Lixandru. Fundaș central cu care poți să construiești. E bun pentru că nu se precipită, nu dă în ea, pasează, e stabil, e foarte încrezător. Să vedem acum cine va fi în apărare”, a spus Gigi Becali, la Fanatik.ro.

Mihai Lixandru a evoluat în 13 partide pentru FCSB în acest sezon, în toate competițiile, reușind să marcheze un gol, împotriva celor de la FC Botoșani.

Atunci, fotbalistul de 22 de ani a evoluat pe postul de mijlocaș, dar Gigi Becali a decis între timp ca acesta să fie folosit doar pe postul de fundaș central.

FCSB - FCU Craiova 2-1. Vicecampioana s-a distanțat în fruntea clasamentului

Roș-albaștrii au deschis scorul în prima repriză, grație reușitei lui Florinel Coman din minutul nouă. Winger-ul a executat cu finețe o lovitură liberă din banda dreaptă.

În minutul 12, Darius Olaru a majorat diferența după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri. În partea secundă, Blănuță a înscris pentru FCU Craiova în minutul 65.

Cu un om în minus, după ce Vali Crețu a văzut cartonașul roșu în minutul 57 în urma unei intrări dure la Bahassa, FCSB a câștigat cu 2-1 și a obținut toate cele trei puncte.