Antrenorul care a frânt inima FCSB-ului s-a întors la Napoli

Napoli FCSB Walter Mazzarri Italia
Data publicarii: Marti 14 Noiembrie 2023, 20:27
Data actualizarii: Marti 14 Noiembrie 2023, 20:29

Napoli a rămas fără antrenor după ce Rudi Garcia (59 de ani) a fost dat afară pentru forma slabă din campionat. Clubul a ales azi noul tehnician

Walter Mazzarri (62 de ani) revine la Napoli după zece ani. Antrenorul a mai pregătit echipa de lângă Vezuviu și între 2009 și 2013, timp în care a strâns 182 de partide. A fost cel mai lung ”mandat” din cariera sa de tehnician, începută în 2001.

Antrenorul care le-a provocat coșmaruri celor de la FCSB

În sezonul 2010/2011, FCSB a participat în grupa K din Europa League, alături de Liverpool, Napoli și Utrecht. În a doua etapă din grupă, FCSB a înfruntat Napoli, în Ghencea.

În minutul 16, scorul era 3-0 pentru FCSB, spre surprinderea tuturor. Cu toate acestea, Napoli a revenit în mod incredibil și partida s-a terminat la egalitate, scor 3-3. Echipa condusă la acel moment de Marius Lăcătuș (59 de ani) a scăpat victoria printre degete în prelungiri.

Uriașul Edinson Cavani (36 de ani) a egalat în minutul 90+8, spre furia românilor. Numărul mare de minute suplimentare i-a scos din minți atât pe fanii de la București, cât și pe cei din echipa FCSB-ului.

Iată ce a declarat Walter Mazzarri după meciul dramatic de pe Ghencea: "Jocul echipei mele nu a fost de 0-3 în primele 15 minute.

După 3-0, Steaua nu a mai jucat nimic, doar Napoli a fost pe teren. Au mai fost două bare ale Stelei, dar întâmplătoare. Nu cred că trebuie criticată defensiva. A fost un meci ciudat în primele 15 minute. Steaua a avut două centrări şi a marcat trei goluri".

Napoli a reușit ulterior să-i interzică FCSB-ului calificarea în primăvara europeană. Returul de la Napoli a fost decisiv, meci în care românii aveau nevoie de un punct pentru a merge în 16-imile Europa League.

A fost 0-0 până în minutul 90, iar gazdele au dat lovitura în prelungiri. Același Cavani a lovit și aici, de această dată în minutul 90+3. Napoli s-a impus cu 1-0 și s-a calificat în primăvară, iar FCSB a fost eliminată din cupele europene.

Răzvan Marin a lucrat cu Mazzarri la Cagliari

Walter Mazzarri este liber de contract din mai 2022. Ultima oară a pregătit-o pe Cagliari, unde l-a avut sub comanda sa pe mijlocașul român Răzvan Marin (27 de ani).

De-a lungul carierei, tehnicianul italian a mai lucrat la Livorno, Reggina, Sampdoria, Inter, Watford și Torino. Are un singur trofeu în palmares, Cupa Italiei pe care a cucerit-o în 2012, la cârma lui Napoli.

Napoli ocupă locul 4 în Serie A, cu 21 de puncte. Lider la zi este Inter, cu 31 de puncte. Rudi Garcia a fost îndepărtat după ce a câștigat numai șase meciuri în primele 12 etape.