Gigi Becali a făcut anunțul: Octavian Popescu, OUT din 'primul 11' de la FCSB! Ce a declarat patronul

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 20 Martie 2023, 12:00
Data actualizarii: Luni 20 Martie 2023, 12:55

FCSB a remizat în primul meci din play-off-ul Superligii, derby-ul cu Universitatea Craiova de pe Arena Națională, scor 1-1.

Roș-albaștrii au fost conduși la pauză datorită golului superb marcat de Jovan Markovic, însă au reușit să „smulgă” un punct prin golul marcat de același Malcom Edjouma, care este cel mai bun marcator din startul anului al vicecampioanei României cu șase reușite în zece meciuri jucate.

Octavian Popescu (20 ani) unul dintre jucătorii de perspectivă din echipa pregătită de Mihai Pintilii, în schimbul căruia Gigi Becali a declarat că așteapt să încaseze zeci de milioane de euro, a bifat o nouă prestație ștearsă, fiind scos de pe teren în minutul 75, fără mari realizări. Prestația ștearsă a venit la o săptămână după ce tânărul fotbalist marcase golul victoriei în meciul cu Sepsi, scor 1-0, cea de-a treia reușită a sa din acest sezon în campionat.

Gigi Becali: „Tavi Popescu nu va mai juca titular!”

Titular indiscutabil în acest sezon, Tavi Popescu își pierde locul din 'primul 11', după cum a anunțat Gigi Becali. Finanțatorul vicecampioanei României a vorbit luni dimineață despre meciul jucat de echipa sa și a anunțat o decizie importantă în cazul „perlei” sale.

Jocul mă încurajează, prima repriză cu Craiova a fost puțin mai slabă pentru că nici Olaru nu era în apele lui și nici Coman. El a avut o mică problemă, a jucat cu o mică problemă la nu știu ce mușchi. Și dacă făceam echipa corect, dar nu va mai fi echipa făcută, de exemplu, în funcție de...până acum trebuia să facem bani din jucători, acum s-a terminat, vrem să facem bani din Liga Campionilor.

Acum joacă cine trebuie să joace. Va juca Coman stânga, acolo e postul lui și îl va înlocui, dacă e nevoie, de pe bancă, Tavi Popescu. Tavi Popescu nu va mai juca titular, acum e altceva, l-am forțat, îl vede Vasile, Anglia, Franța, are 20 de ani, e timp să îl vadă. Dacă făceam echipa corect din prima era alta situația, cu Cordea și Coman, alta era situația. ”, a anunțat Gigi Becali.

Deși nu se află în cel mai bun moment, Octavian Popescu a fost convocat de Edward Iordănescu la naționala României pentru „dubla” cu Andorra și Belarus din preliminariile EURO 2024.