VIDEO Gigi Becali a dat verdictul despre Tavi Popescu: „Am făcut asta să se trezească”

Data publicarii: Luni 31 Iulie 2023, 12:43
Data actualizarii: Luni 31 Iulie 2023, 12:54

Octavian Popescu (20 de ani) a fost titular în ultimul meci al FCSB-ului.

Oțelul Galați - FCSB s-a încheiat 0-2. Roș-albaștrii au reușit, astfel, să câștige patru meciuri din patru jucate în noul sezon. FCSB e lider momentan în Superliga României cu nouă puncte după trei etape disputate.

Gigi Becali a vorbit despre Tavi Popescu, care pare că și-a revenit la forma de odinioară. În ultimul timp, winger-ul roș-albaștrilor nu a arătat o formă extraordinară, fapt pentru care a și pierdut locul de titular într-un timp.

În meciul cu Oțelul Galați, Tavi Popescu a înscris o bijuterie în minutul 40 al partidei. A trimis un șut care s-a blocat în vinclul porții lui Relu Stoian cu care, de altfel, a și deblocat tabela.

„Tavi n-a uitat fotbalul, mai trebuie să fie puțin certat. Asta am și făcut. L-am certat puțin ca să se trezească. E mai mare concentrare la fotbal. El, de fapt, cu golul ăla a deschis jocul”, le-a comunicat Gigi Becali reprezentanților mass-media la reședința sa din Aleea Alexandru.

De când se află la FCSB, Tavi Popescu a bifat 123 de apariții, a reușit să marcheze de 19 ori și să paseze decisiv în 19 situații, în aproximativ 8.500 de minute petrecute în echipamentul clubului

• Din septembrie 2020 e legitimat Tavi la FCSB
  • 3.8 milioane de euro e cota sa pe piață, potrivit Transfermarkt
  • Șapte convocări are Tavi la naționala României

Oțelul Galați - FCSB 0-2

Chiar dacă Oțelul a avut două bare, iar Vlad Chiricheș a fost aproape de un autogol în prima parte a meciului, roș-albaștrii au câștigat trei puncte importante la Galați, pe un stadion arhiplin.

Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 40, după ce Andrei Cordea i-a pasat la aproximatitv 25 de metri, iar winger-ul FCSB-ului a șutat fără să stea pe gânduri și a reușit, astfel, să marcheze o bijuterie.

În repriza secundă, Andrea Compagno l-a învins pe Relu Stoian cu un șut din apropierea careului, după ce vârful italian a rămas unu contra unu, în urma unui contraatac fulger al roș-albaștrilor.

Echipele de start

• Oțelul Galați: Stoian - Rus, Yabre, Varela, Zhelev - Jardan, Neagu, Silva - Pop, Fatai, Cisotti
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Ov. Popescu - Edjouma, Șut, Djokovic - Cordea, Băluță, Oct. Popescu