Petrolul Ploiești - FC Voluntari 0-2 | Oaspeții dau lovitura pe finalul partidei și urcă, provizoriu, pe poziție de play-off

petrolul ploiesti - fc voluntari Etapa 3 Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 31 Iulie 2023, 20:28
Data actualizarii: Luni 31 Iulie 2023, 20:29

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Petrolul Ploiești și FC Volunari pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Petrolul Ploiești - FC Voluntari 0-2

Minutul 78 - GOOOL FC Voluntari! Adam Nemec profită de o greșeală și șutează spectaculos, din voleu, de la marginea careului.

Minutul 76 - GOOOL FC Voluntari! Șutul lui Adam Nemec este respins în bară, însă mingea ajunge la Radu Boboc, care marchează fără probleme.

• Florin Pârvu

Minutul 74 - Eliminare la Petrolul Ploiești! Garutti primește al doilea cartonaș galben!

Minutul 56 - Ocazie pentru FC Voluntari! Doru Andrei șutează din colțul careului, dar mingea trece puțin peste poartă. A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - Ocazie pentru FC Voluntari! Adam Nemec șutează de la mijlocul terenului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 41 - Ocazie pentru FC Voluntari! Radu Boboc centrează în careu, Doru Andrei lovește cu capul, însă mingea este respinsă de Zima.

Minutul 31 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Doua îi pasează foarte bine în careu lui Valentin Țicu, însă căpitanul gazdelor ratează complet execuția.

Minutul 16 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Constantin Budescu șutează din afara careului, însă Vâlceanu prinde mingea fără probleme.

A început partida!

Petrolul Ploiești - FC Voluntari: echipele de start

Petrolul Ploiești: Zima - Papp, Seto, Garutti - Doua, Budescu, Jair, Țicu (cpt.) - Musi, Petrovic, Grozav

Rezerve: Eșanu - Dumitriu, Purtic, Justiniano, Meijers, Mitrov, G. Rădulescu, Hanca, Irobiso

Antrenor: Florin Pîrvu

FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) - Boboc, Rață, Crepulja, D. Andrei, Aliji - Nemec, Merloi

Rezerve: J. Fernandez - Paz, Voican, Cocian, I. Andres, Al. Munteanu, Marcelo Lopes, Dumiter, Florea

Antrenor: Ilie Poenaru

Ultima confruntare dintre cele două cluburi s-a întâmplat în play-out-ul sezonului trecut, când FC Voluntari și Petrolul Ploiești au împărțit punctele în a cincea etapă.

Petrolul Ploiești - FC Voluntari, LIVE TEXT de la ora 18:30 | Gazdele, fără victorie în noul sezon până acum

Acum, cele două echipe se vor întâlni la Ploiești pe stadionul „Ilie Oană”. Petrolul Ploiești are două remize în startul campionatului: 1-1 vs 'U' Cluj în prima etapă și 1-1 vs FC Botoșani în a doua etapă.

De cealală parte, FC Volunari a reușit să o învingă în prima rundă a Superligii pe FC Botoșani cu 2-1. În a doua rundă, campioana Farul Constanța a făcut instrucție la Ovidiu cu ilfovenii, scor 4-1.