Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 18:23
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 18:23

Siyabonga Ngezana (25 de ani) se află la FCSB din iulie 2023.

Cotat la 750.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, sud-africanul a fost transferat de la Kaizer Chiefs pentru 600.000 de euro un contract valabil până la finele sezonului 2026/27 cu FCSB.

Gigi Becali a dat verdictul despre Ngezana

Siyabonga Ngezana încă nu a bifat nicio apariție într-un meci oficial pentru vicecampioana României. Oficialii FCSB-ului au tot spus că încă sud-africanul nu e pregătit și că are o problemă de acomodare.

• Gigi Becali

Gigi Becali a vorbit vineri dimineața și a precizat că Ngezana e un jucător de valoare și că în momentul în care va fi pregătit, s-ar putea să aibă o surpriză plăcută cu privire la evoluția fotbalistului.

„Ce răbdare să am? El nu a fost bine pregătit. Are valoare, nu a fost pregătit, iar acum că va fi pregătit cred că vom avea o surpriză frumoasă. Dacă e și pregătit, va fi extraordinar. Eu așa cred”, le-a comunicat Gigi Becali reprezentanților mass-media.

La echipa din Africa de Sud, Ngezana a bifat 123 de apariții, a reușit să marcheze șase goluri și să paseze decisiv într-o situație, în aproape 10.000 de minute petrecute în echipamentul lui Kaizer Chiefs.

FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2 (4-2 la general)

Cele două echipe s-au întâlnit în dublă manșă în al doilea tur preliminar pentru calificarea în grupele Conference League. FCSB a trecut mai departe și o va întâlni pe FC Nordsjaelland în al treilea tur preliminar joi, 10 august, ora 21:30 acasă și tot joi, 17 august, de la ora 19:30 în deplasare.

În returul cu bulgarii, Damjan Djokovic a deschis scorul în minutul 27, iar CSKA 1948 a reușit să întoarcă soarta meciului în repriza secundă. Pedrinho a egalat în minutul 49, iar Reyan Daskalov a dus scorul la 2-1 în minutul 68.

Însă echipa pregătită de Elias Charalambous a revenit pe final și i-a învins pe bulgari, calificându-se în următorul tur. Djokovic a realizat „dubla” în minutul 82, iar Octavian Popescu a închis tabela de marcaj la 3-2 pentru FCSB în minutul 90+1 al partidei de pe stadionul „Arcul de Triumf” din București.