EXCLUSIV Reacția lui Ricardo Cadu, în urma eliminării lui CFR Cluj din preliminariile Conference League

Ricardo Cadu CFR Cluj - Adana Demirspor Conference League Conference League La 39 de ani încă mai joacă în Portugalia! Ce mai face Cadu, căpitanul absolut al CFR-ului
Vali Andronescu
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 17:54
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 17:53

CFR Cluj a fost eliminată încă din al doilea tur preliminar pentru calificarea în grupele UEFA Europa Conference League de Adana Demirspor, scor 2-3 la general.

În manșa tur, ardelenii au remizat acasă, pe stadionul „Dr. Constanin Rădulescu” din Gruia, scor 1-1. A fost primul rezultat din noul sezon care nu s-a sfârșit cu o victorie pentru echipa pregătită de Andrea Mandorlini.

În retur, împinsă de la spate de fani pe un stadion arhiplin, Adana Demirspor a reușit să înscrie în ultimele minute golul victoriei în inferioritate numerică și să elimine fosta campioană a României din Conference League.

Ricardo Cadu, fost jucător la CFR Cluj în perioada 2006 - 2014, timp în care a câștigat trei titluri de campion cu ardelenii, a vorbit pentru Sport.ro despre eșecul fostei sale echipe din actualul sezon de Conference League.

Portughezul a precizat că trupa lui Andrea Mandorlini a fost ghinionistă și că ar fi meritat să se califice mai departe. Ricardo Cadu a mai remarcat că i-a plăcut jocul CFR-ului și că ar fi putut marca în mai multe situații în prima repriză.

„Mi-a plăcut cum a jucat CFR Cluj în prima repriză. A avut două-trei ocazii în care putea să marcheze echipa. A avut ghinion. Mi-a plăcut prima repriză, eu zic că ar fi meritat să se califice mai departe. A doua repriză nu am văzut-o în întregime, doar puțin. Asta e. În fotbal se poate întâmpla orice”, a spus Ricardo Cadu pentru Sport.ro.

Ricardo Cadu e în prezent director sportiv la Pacos Ferreira. Pe lângă cele trei titluri obține cu ardelenii, a mai câștigat pe plan intern, tot alături de CFR Cluj, de trei ori Cupa României și de trei ori Supercupa României.

Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1 (3-2 la general)

În retur, Babajide Akintola a deschis scorul în minutul 43, iar în repriza secundă Vasile Mogoș a restabilit egalitatea. La 1-1, partida s-ar fi dus în prelungiri, dar turcii au dat lovitura pe finalul meciului.

În urma unei faze fixe, Cherif Ndiaye a reușit să-l învingă pe Răzvan Sava și să o califice pe Adana Demirspor în al treilea tur preliminar din UEFA Europa Conference League.