Gică Hagi jubilează după ce a spulberat-o pe Rapid și aruncă bomba despre Louis Munteanu: ”La suma asta...”

Gica Hagi Farul - Rapid Superliga Superliga Gică Hagi, la meciul cu FCSB / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Miercuri 24 Aprilie 2024, 21:38
Data actualizarii: Miercuri 24 Aprilie 2024, 21:37

Farul Constanța a învins-o pe Rapid București miercuri seară cu 3-1.

Campioana en-titre a primit vizita giuleștenilor la Ovidiu. La capătul celor 90 de minute, formația dirijată de Gică Hagi a obținut toate cele trei puncte și visează la un loc de cupe europene.

”Regele” și-a felicitat jucătorii după meci și a punctat că elevii săi stau bine din punct de vedere mental și că au demonstrat faptul că Farul este o echipă foarte bună.

De asemenea, Gică Hagi a precizat că s-ar putea ca ”marinarii” să intre în lupta pentru semnătura lui Louis Munteanu la finele actualei stagiuni. Fotbalistul e doar împrumutat la Farul, de la Fiorentina.

”Toată lumea a fost importantă. Felicitările mele de trei ori. Bravo lor! Îmi amintește de echipa de anul trecut. Iese unul, intră altul. Lucrurile sunt bune. În sezonul regulat probabil eram dat afară de la Farul dacă era altul. Acum e bine, am revenit la identitatea noastră. Încercăm să facem lucrurile corect.

Când vrei să câștigi e presiune. I-am învățat la ședință ce înseamnă presiunea. Au mentalitate bună acum. Stăm bine. Suntem încrezători. Vorbele nu au loc, pentru că pe teren am jucat extraordinar contra unui adversar valoros, care a investit foarte mult. Am demonstrat că suntem o echipă foarte bună.

Lucrurile merg într-o direcție. E simplu. Suntem împreună. Vâslim pe aceeași direcție. Au alergat... Cât au alergat! Clar, nu putem lua nici meritele adversarului. Unul bun, nu bun, foarte bun! Dar noi ne-am luptat, am avut atitudine. Când a trebuit să jucăm fotbal am jucat fotbal. Publicul e mulțumit că echipa joacă.

(n.r. despre Louis Munteanu) La ce valoare are cred că și noi putem să concurăm. La suma ai putem să concurăm și noi pentru el! Credeam că valorează mai mult.

Mai sunt patru meciuri grele, dificile. Trebuie să ținem pedala bine. Avem un meci greu în deplasare cu FCSB. E o victorie mare în seara asta”, a spus Gică Hagi după meci.

Farul - Rapid 3-1

Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 40, iar Albion Rrahmani a bătut exemplar un penalty în minutul 45+4 și a restabilit egalitatea. Doar că Farul s-a descătușat în actul secund.

Mai întâi, Luca Andronache a readus campioana en-titre în avantaj în minutul 67, ca Amine Benchaib să înghețe tabela de marcaj la 3-1 în minutul 69.