Farul Constanța - Rapid 3-1 | Victorie pentru Hagi! Rapid, doar un punct în play-off

Farul Constanta play-off Superliga Rapid Superliga
Data publicarii: Miercuri 24 Aprilie 2024, 20:46
Data actualizarii: Miercuri 24 Aprilie 2024, 20:56

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Farul Constanța și Rapid LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Farul Constanța - Rapid 3-1

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90+1: Emmers a fost găsit în careu, de către Rrahmani, dar șutul acestuia a lăsat de dorit.

Minutul 86: Louis Munteanu primește o pasă în careu, de la Cristian Ganea, și încearcă o execuție foarte grea, plonjând după minge. Șutul este bun, dar trece puțin pe lângă bara stângă.

Minutul 82: Borisav Burmaz trimite un șut bun către poartă, dar portarul este pe fază și respinge.

Minutul 78: Burmaz trimite cu capul spre poartă, dar Alexandru Buzbuchi e acolo și intervine.

Minutul 74: Emmers încearcă o centrare în careu, dar mingea îl lovește pe Borza.

Minutul 71: Cristian Ganea trimite un șut violent, dar nu prinde cadrul porții.

Minutul 70: GOOOOL Farul!  Benchaib a găsit un culoar în careu, și a trimis un șut plasat, la colțul lung. Drăghia a rămas spectator.

Minutul 67: GOOOOL Farul! Luca Andronache înscrie, după o pasă superbă a lui Louis Munteanu.

Minutul 65: Mihai Popescu primește o centrare în careu, plonjează după minge, și o bagă în plasă! Dar din păcate, golul a fost anulat după analiza VAR,

Minutul 62: Benchaib trimite un șut de la distanță, dar trece puțin pe lângă bara din dreapta.

Minutul 56: David Kiki părăseşte terenul. Jucătorul din Benin a fost înlocuit de către Cristian Ganea.

Minutul 53: Farul pornește pe contra-atac dar Luca Andronache este surprins în offside.

Minutul 46: Schimbarea la Farul! Amine Benchaib a intrat în locul lui Ronaldo Deaconu!

Minutul 46: Schimbare la Farul! Intră Virgil Drăghia, iese Mihai Aioani.

Minutul 45: Start de repriză secundă pe stadionul "Farul" din Constanța.

Prima repriză

Minutul 45+3: Final de primă repriză.

Minutul 45+3: GOOOOL Rapid! Giuleștenii primesc un penalty la finele primei reprize, iar Albion Rrahmani îl execută pe portarul Farului, cu un șut în colțul din stânga sus.

Minutul 40: GOOOOOL Farul! Louis Munteanu primește o pasă o centrare în careu, atacantul ajunge primul la minge și nu îl iartă pe Aioani.

Minutul 38: Rivaldinho primește o centrare precisă și trimite cu capul, din păcăte, doar în brațele lui Aioani.

Minutul 31: Ronaldo Deaconu de la Farul trimite o centrare din corner, dar nu ajunge la niciun coechipier.

Minutul 25: Sebastian Colțescu acordă o lovitură liberă după ce Dragoș Grigore de la Rapid l-a faultat pe Louis Munteanu.

Minutul 21: Louis Munteanu bate un corner scurt, încercând să contruiască, dar giuleștenii sunt pe fază și resping mingea.

Minutul 20: Ionuț Vână încearcă un șut, dar este blocat.

Minutul 19: Rivaldinho primește o centrare precisă, dar lovitura sa de cap este îndoielnică, și trece pe lângă poartă.

Minutul 13: Louis Munteanu trimite un șut din afara careului, care trece puțin pe lângă bara din partea dreaptă.

Minutul 9: Louis Munteanu încearcă o execuție din afara careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 3: Louis Munteanu înscrie pentru Farul Constanța, dar nu se va lua în cosiderare, fiindcă era în poziție de offside.

Minutul 1: Start de meci la Constanța!

Echipe de start

Farul Constanța: Buzbuchi - Boli, Larie, M. Popescu, Kiki - Vînă, Nedelcu, Grameni - Deaconu, Munteanu, Rivaldinho

Rezerve: Mușat, Sîrbu, Grosu, Henrique, Ganea, Dănulească, N. Popescu, Casap, A. Stoian, Andronache, Benchaib, Queiros

Antrenor: Gheorghe Hagi

Rapid București: Aioani - Braun, Cristea, D. Grigore, Borza - Oaidă, P. Iacob - Krasniqi, Hasani, Petrila - Rrahmani

Rezerve: Drăghia, Onea, Săunaru, Bădescu, Emmers, Cepoi, Kait, El Sawy, Funsho, Papeau, Burmaz

Antrenor: Bogdan Lobonț

Farul Constanța - Rapid, LIVE TEXT de la 19:00

Cu o singură înfrângere în primele cinci etape din play-off, Farul Constanța a urcat pe locul trei în clasament, în timp ce Rapid se află pe ultima poziție, bilanțul fiind unul dramatic: patru înfrângeri și un rezultat de egalitate.

Partida dintre cele două formații are o miză importantă, lupta pentru locurile de cupele europene fiind una strânsă, iar orice pas greșit le poate scoate din cursă.

De la revenirea giuleştenilor pe prima scenă din 2021, cele două echipe s-au mai întânit în principala competiţie internă de nouă ori, de patru ori s-au impus constănţenii, un joc a fost câştigat de bucureşteni, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.