Gică Hagi, după succesul la scor cu Rapid: "Ne-a ieșit tot. Ei, după cele două victorii, au venit pe sus!"

playoff superliga Farul Constanta Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 00:09
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 00:17

Farul Constanţa a surclasat-o pe Rapid cu scorul de 7-2, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a şaptea din play-off.

Farul Constanța, care a făcut un nou pas către titlul de campioană, s-a impus prin golurile marcate de Denis Alibec (minutele 3 - penalty, 45, 61), Tudor Băluţă (minutele 23, 27) şi Louis Munteanu (minutele 74, 77). Pentru oaspeţi au înscris Cristian Săpunaru (minutul 59) şi Marko Dugandzic (minutul 86 - penalty).

Pentru Rapid este cel mai drastic eşec din acest campionat. Echipa antrenată de Adrian Mutu venea după victorii cu FCSB şi CFR Cluj. Rapid are un singur punct câştigat în ultimele cinci deplasări. Farul Constanța are opt victorii consecutive pe teren propriu.

Concluziile lui Gică Hagi după Farul - Rapid 7-2

Tehnicianul liderului din campionat a vorbit despre jocul echipei sale și despre victoria la scor obținută în fața lui Rapid, lăudându-și jucătorii pentru evoluția lor.

"A fost o seară frumoasă. O seară perfectă, în care am pregătit meciul foarte bine din toate punctele de vedere. Ei, după ultimele două victorii, au venit pe sus. Ne-a ieșit așa de bine tot, pentru că am pregătit partida foarte bine.

Fiecare a jucat perfect. Atacanții au făcut o presiune incredibilă Rapidului. Toți și-au făcut treaba, au făcut lucruri bune. Toate durează o zi în fotbal, de mâine trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, să fim modești.

Tot ce am pregătit au făcut la nivel magic, perfect. Bravo, jucătorilor! Acasă jucăm foarte bine. În deplasare trebuie să încercăm să facem ceea ce facem și pe teren propriu.

Băluță... vom vedea zilele următoare. Nu mă plâng când lipește cineva, trebuie să găsesc variante. Presiune există pentru toți, pentru că vrem să câștigăm", a declarat antrenorul.