Cristi Săpunaru, după umilința cu Farul: „Acum o săptămână eram cei mai buni, acum cei mai proști. Am fost penibili”

Farul Constanta - Rapid Bucuresti Cristi Sapunaru Superliga Superliga Sapunaru
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 23:54
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 23:53

Rapid București a pierdut cu Farul Constanța, scor 2-7.

După meci, Cristi Săpunaru a vorbit despre evoluția de la Ovidiu și a evidențiat faptul că speră ca echipa să-și revină până la meciul cu Sepsi OSK din etapa următoare.

„Toată lumea supărată. Nu avem ce să mai zicem. Am fost penibili. (n.r. ai mai trăit o asemenea umilință?) Nu. Nici nu știu ce să vă răspund. Nu îmi găsesc cuvintele să vă dau explicații. Singura chestie care cred că ar fi schimbat soarta meciului era să fi marcat golul egalizator la 1-0. Acum o săptămână eram cei mai buni, iar acum suntem cei mai proști.

• Sapunaru

Sunt singurii care trebuie felicitați. Noi trebuie să lăsăm capul în pământ și să muncim în continuare. Trebuie să spălăm rușinea la meciul cu Sepsi. Singurii vinovați suntem cei care am fost în teren. Sper să ne revenim până la meciul cu Sepsi. Seara asta vreau să o uit cât mai repede. Ăsta nu e Rapid”, a spus Cristi Săpunaru după meci.

Farul Constanța - Rapid București 7-2

Denis Alibec a dat startul recitalului în minutul trei al meciului. Ulterior, Tudor Băluță a dus scorul la 2-0, respectiv 3-0 (23', 27'), iar atacantul echipei de la malul mării a închis tabela în prima repriză la 4-0 (45').

În partea secundă, Cristi Săpunaru a redeschis tabela în minutul 59, iar Denis Alibec a readus diferența la patru goluri (61').

Louis Munteanu a mai marcat de două ori (75', 77'), ca Marko Dugandzic să reducă diferența pe final, în minutul 86. Cu 7-2 pe tabelă, Farul Constanța are acum 46 de puncte și beneficiază de un golaveraj de +șapte goluri.