Fotbalistul remarcat de Eugen Neagoe, după victoria de pe „Ion Oblemenco”: „Nu știu cum a jucat azi. A avut febră, frisoane”

universitatea craiova - uta arad Etapa 30 Eugen Neagoe Superliga Superliga Eugen Neagoe
Data publicarii: Vineri 10 Martie 2023, 23:32
Data actualizarii: Vineri 10 Martie 2023, 23:36

Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1 în fața UTA-ei Arad, în ultima etapă a sezonului regulat.

Universitatea Craiova s-a impus pe stadionul „Ion Oblemenco” cu 2-1 împotriva celor de la UTA Arad și a obținut trei puncte importante în lupta pentru un loc cât mai bun. După această victorie, oltenii au egalat-o, cel puțin temporar, pe FCSB la punctaj (54p).

După meci, Eugen Neagoe l-a remarcat pe Andrei Ivan care, în urmă cu două zile, a fost extrem de răcit. De altfel, antrenorul Universității Craiova a precizat că singura sa nemulțumire e golul încasat în prima repriză de elevii săi.

„În primul rând, vreau să-i felicit pe băieți, pentru că au dat mare dovadă de caracter. Vreau să remarc câțiva jucători cu mari probleme. Aici mă refer la Andrei Ivan, a fost foarte răcit. În urmă cu două zile nici nu a ieșit din cameră. Nu știu cum a jucat azi, a avut febră, frisoane. Chiar merită felicitat. Alex Mateiu, la fel. Cu o răceală destul de puternică. Crețu nici el nu este sută la sută, are probleme, cu gheață la picior. Baiaram, la fel, vine după o operație complicată.

O spun acum, nu înainte de joc. Nu am încercat să-mi găsesc un alibi. Dar, sincer, în această seară chiar merită să spun realitatea zilelor premergătoare acestor joc. Băieții merită felicitări, au dat dovadă de caracter, au întors jocul. Sunt puțin supărat că nu trebuia să primim golul acela. Trebuie să fim mai responsabili, asta e singura mea nemulțumire în seara asta. Vreau să le mulțumesc și suporterilor, au fost cu noi astăzi”, a spus Eugen Neagoe după meci.

Gigi, așa se face! Schimbarea cu care Neagoe a câștigat meciul cu UTA Arad

• Trupa din Bănie a intrat condusă la vestiare, după ce Idriz Batha a deschis scorul în minutul 39

La pauză, antrenorul oltenilor, Eugen Neagoe, i-a introdus în teren pe Elvir Koljic în locul lui Stefan Baiaram și pe Alexandru George în locul lui Alexandru Ișfan.

În minutul 52, Universitatea Criaova a restabilit egalitatea, grație reușitei lui Jovan Markovic, iar în minutul 65, Koljic a adus victoria pentru formația de pe „Ion Oblemenco”.

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al lui Popa, iar UTA Arad a pierdut trei puncte esențiale în lupta pentru evitarea retrogradării, mai ales că echipa lui Laszlo Balint se află în „zona fierbinte”, pe locul 14, cu 27 de puncte.