Gigi, așa se face! Schimbarea cu care Neagoe a câștigat meciul cu UTA Arad

Universității Craiova - UTA Arad Gigi Becali Superliga Superliga Eugen Neagoe / Sport Pictures
Data publicarii: Vineri 10 Martie 2023, 22:53
Data actualizarii: Vineri 10 Martie 2023, 23:04

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 30 din Superligă.

Universitatea Craiova s-a impus pe stadionul „Ion Oblemenco” cu 2-1 împotriva celor de la UTA Arad și a obținut trei puncte importante în lupta pentru un loc cât mai bun. După această victorie, oltenii au egalat-o, cel puțin temporar, pe FCSB la punctaj (54p).

Gigi Becali ar trebui să învețe de la Eugen Neagoe! Schimbările care i-au adus victoria Universității Craiova cu UTA Arad

• Trupa din Bănie a intrat condusă la vestiare, după ce Idriz Batha a deschis scorul în minutul 39

La pauză, antrenorul oltenilor, Eugen Neagoe, i-a introdus în teren pe Elvir Koljic în locul lui Stefan Baiaram și pe Alexandru George în locul lui Alexandru Ișfan.

În minutul 52, Universitatea Criaova a restabilit egalitatea, grație reușitei lui Jovan Markovic, iar în minutul 65, Koljic a adus victoria pentru formația de pe „Ion Oblemenco”.

Tabela a rămas nemodificată până la fluierul de final al lui Popa, iar UTA Arad a pierdut trei puncte esențiale în lupta pentru evitarea retrogradării, mai ales că echipa lui Laszlo Balint se află în „zona fierbinte”, pe locul 14, cu 27 de puncte.

Cum arată acum clasamentul

După 29 de etape disputate, Farul Constanța se află în vârful clasamentului cu 61 de puncte. Campioana en-titre, CFR Cluj, se situează pe poziția secundă cu 60 de puncte, în timp ce FCSB completează podiumul cu 54 de puncte.