FCSB - Sepsi OSK 1-0 | Victorie chinuită pentru liderul din Superligă, care păstrează avantajul de 9 puncte

FCSB - Sepsi OSK FCSB Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 22:39
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 22:38

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre FCSB și Sepsi OSK, de la ora 20:45, pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

FCSB - Sepsi OSK 1-0

Final de meci!

Minutul 78 - Ocazie pentru FCSB! Darius Olaru îl lansează pe Luis Phelipe, care are o ratare majoră în fața lui Niczuly.

• Florinel Coman / Foto: Sport Pictures

Minutul 65 - Oaspeții domină la capitolul posesie în partea a doua a meciului, însă fără a-și crea ocazii clare de a marca.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 29 - Ocazie pentru FCSB! Radunovic centrează din corner, însă Ngezana reia mingea cu capul pe lângă poartă.

Minutul 26 - Ocazie pentru FCSB! Băluță îi pasează lui David Miculescu, în interiorul careului, care șutează puternic, însă portarul advers respinge în corner.

Minutul 16 - GOOOL FCSB! Baba Alhassan îi pasează spre marginea careului lui Alex Băluță, care face două driblinguri și șutează puternic, la colțul lung.

Minutul 13 - Ocazie pentru Sepsi! Mingea este scoasă la marginea careului pentru Păun, care șutează puternic, însă Târnovanu are o intervenție bună.

Minutul 2 - Ocazie pentru FCSB! Darius Olaru îl pune pe contraatac pe Florinel Coman, care șutează din marginea careului, la colțul lung, puțin pe lângă poartă.

A început partida!

Meciul începe la ora 20:45

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru, Lixandru, Alhassan - Al. Băluță, Miculescu, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Panțîru, Pandele, Luis Phelipe, Nana Antwi, Ov. Popescu, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous

• Sepsi OSK: R. Niczuly - Oroian, Kecskes, D. Ciobotariu, Dumitrescu - N. Păun - Kallaku, C. Matei, Aganovic, Fl. Ștefan - Safranko

Rezerve: D. Moldovan, R. Niczuly, M. Bălașa, Renta, J. Rodriguez, Rondon, Popsa, K. Varga, I. Gheorghe

Antrenor: Bernd Storck

știre inițială

Vicecampioana are 51 de puncte și este, în continuare, lider detașat în campionat după 24 de meciuri. O victorie i-ar putea permite echipei lui Gigi Becali să-și mențină avantajul de nouă puncte față de locul doi, ocupat în prezent de Rapid.

FCSB - Sepsi OSK, ora 20:45, LIVE TEXT

Giuleștenii au câștigat derby-ul etapei cu CFR Cluj, scor 1-0, și speră în continuare la titlu. Un pas greșit al liderului în meciul cu Sepsi ar putea relansa lupta la titlu, având în vedere că, în play-off, punctele se înjumătățesc.

De partea cealaltă, Sepsi OSK vine după două înfrângeri consecutive în Superliga României, dar ocupă în continuare ultimul loc din play-off. Cu o victorie pe Arena Națională, covăsnenii se pot menține pe locul șase în campionat.

"După cum știți, avem un alt meci greu cu o echipă foarte bună din punctul de vedere. Au un antrenor foarte bun (n.r. Bernd Storck) și știm că va fi greu, dar avem nevoie de 3 puncte”, a spus Charalambous.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 19 ori, de 11 ori au câştigat roş-albaştrii bucureşteni, de două ori s-au impus covăsnenii, iar alte şase partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 1 octombrie 2017, Sepsi OSK - FCSB 0-4, goluri înscrise de Fl. Tănase (penalty), Gnohere (penalty), Ghinga - autogol şi D. Benzar.