FC U Craiova - U Cluj 3-4! Chipciu a făcut un meci de zile mari și le-a adus victoria ardelenilor

FC U Craiova Aurelian Chitu Superliga U Cluj Superliga
Data publicarii: Vineri 28 Iulie 2023, 20:25
Data actualizarii: Vineri 28 Iulie 2023, 20:49

Universitatea Cluj a învins, vineri, în deplasare, formaţia FCU Craiova, scor 4-3, în meciul de debut al etapei a treia din Superligă. Trei jucători au reuşit „dubla”: Chiţu, Nistor şi Chipciu.

FC U Craiova - U Cluj 3-4

Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, din pasa lui Chipciu.

Oltenii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 44, dar au reuşit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un şut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chiţu a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 59, Bahassa a şutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins, mingea a ajuns la Aurelian Chiţu, care l-a depăşit pe portarul clujenilor şi a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj. În minutul 67 oaspeţii au primit penalti pentru un henţ al lui Baeten şi Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reuşind dubla.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Chipciu a egalat cu un şut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca acelaşi jucător să reuşească şi el dubla, în minutul 86, cu un şut deviat de Achim. Universitatea Cluj s-a impus cu 4-3 la Craiova, după un meci frumos, şi este pe locul 7 în clasamentul Superligii, cu 4 puncte, în timp ce FCU Craiova nu a acumulat nici un punct.

FINAL

Min. 86: GOOOOL Universitatea Cluj! Chipciu pătrunde în cetru și șutează din marginea careului de 16 metri. Mingea este deviată decisiv de un jucător al oltenilor și intră în poartă.

Min. 80: GOOOL Universitatea Cluj! Chipciu recuperează o minge în marginea careului de 16 metri, apoi driblează un adversar și trimite imparabil la colțul din dreapta.

Min. 77: GOOOL FC U Craiova! Sidibe marcheză din pasa lui Bauza, care l-a găsit excelent în interiorul careului de 16 metri.

Min. 69: GOOOL Universitatea Cluj! Dan Nistor execută perfect lovitura de la 11 metri și restabilește egalitatea.

Min. 68: Penalty pentru Universitatea Cluj! Baeten atinge mingea cu mâna în careul de 16 metri, iar „centralul” dictează lovitură de pedeapsă pentru ardeleni.

Min. 60: GOOOL FCU Craiova! Bahassa șutează spre poartă, însă mingea este respinsă de Gorcea până la Chițu, care îl driblează pe portarul ardelenilor, apoi trimite mingea în plasă.

Min. 50: GOOOOL FCU Craiova! Bahassa șutează în forță de la 20 de metri, mingea lovește bara și sare la Chițu, care trimite la colțul lung, cu capul.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 37: GOOOL Universitatea Cluj! Nistor driblează un adversar în colțul careului de 16 metri, apoi șutează la colțul lung, iar mingea se oprește în plasa porții lui Popa.

Min. 14: Ocazie pentru U Cluj! Bic șutează din afara careului, după o fază superbă construită de ofensiva ardeleană, însă mingea trece pe lângă poartă.

Min. 4: Ocazie pentru FCU Craiova! Albu își încearcă norocul cu un șut direct spre poartă, din lovitură liberă, însă mingea trece peste poarta ardelenilor.

Min. 1: A început meciul!

FC U Craiova - U Cluj, primul meci din etapa a treia a Superligii, se joacă de la ora 18:30 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Ambele echipe se află în căutarea primei victorii din acest sezon. În ediţia precedentă, FC U Craiova și U Cluj s-au întâlnit de trei ori, de două ori au câştigat craiovenii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

U Cluj, echipa cu cei mai puțini străini folosiți în acest debut de sezon

Cea mai recentă dispută directă din campionat a fost pe 8 aprilie 2023, Universitatea Cluj - FC U Craiova 1948 1-3, goluri marcate de Andre Duarte - autogol, respectiv Aurelian Chiţu - triplă.

Universitatea Cluj este echipa cu cei mai puţini străini utilizaţi în primele două runde, unul singur, Dimitrov!