Constantin Budescu Marcel Birsan mihai bordeianu Petrolul Ploiesti Universitatea Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:32
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 20:32

Petrolul Ploiești și U Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima etapă din noul sezon al Ligii 1.

Cele două goluri s-au marcat în prima repriză: Alexandru Chipciu, în minutul 14, și Alexandru Musi, un sfert de oră mai târziu.

Controversă la Petrolul - U Cluj! Bordeianu a intrat în careu, dar penalty-ul ratat de Budescu nu s-a repetat

Petrolul a beneficiat de un penalty în minutul 56, însă Constantin Budescu a șutat slab, iar egalitatea s-a menținut. Totuși, lovitura de la 11 metri putea fi repetată, având în vedere ce s-a întâmplat înainte ca jucătorul gazdelor să execute.

Penalty-ul a fost acordat după intervenția VAR, care a sesizat un henț comis în careu de Pițian înainte de a degaja o minge din marginea careului. Centralul Marcel Bîrsan a mers la monitor pentru a revedea faza, iar ulterior a arătat punctul cu var.

Budescu a șutat slab, pe jos, iar Gorcea a respins. Totuși, reluările au arătat că Mihai Bordeianu intrase în careul de 16 metri înainte ca mijlocașul Petrolului să execute, iar același jucător al oaspeților a fost cel care a respins ulterior mingea în aut.

Totuși, Marcel Bîrsan nu a dictat repetarea loviturii de la 11 metri, iar rezultatul a rămas egal, 1-1.