FC Botoșani - FC Argeș 1-2 | Ce răsturnare de situație! FC Argeș se califică în playoff în ultimele minute! Dezastru pentru FC Botoșani

FC Botosani FC Arges Liga 1 Play-off liga 1 Superliga
Data publicarii: Luni 07 Martie 2022, 19:01
Data actualizarii: Luni 07 Martie 2022, 19:40

FC Botoșani ratează calificarea în playoff chiar în ultimul meci din sezonul regular.

FC Botoșani - FC Argeș 1-2

După ce aproape tot sezonul regular a fost pe loc de playoff, FC Botoșani pierde poziția a șasea în ultimul meci. FC Argeș câștigă cu 2-1 și obține o calificare miraculoasă în playoff.

Final.

Min. 81: GOL FC Argeș! Argeșenii întorc scorul! Said profită de respingerea greșită a lui Pap, la șutul expediat de Latovlevici, și la acest scor, o duce le FC Argeș în playoff.

Min. 71: GOL FC Argeș! Dobrasavlevici reia perfect cu capul centrarea lui Latovlevici și restabilește egalitatea.

Min. 53: GOL FC Botoșani! Mihai Roman deschide scorul! Atacantul pune piciorul la centrarea lui Mailat și îi aduce pe moldoveni în avantaj.

Min. 47: Ocazie FC Botoșani! Șeroni a fost aproape de a deschide scorul. Fundașul a redirecționat cu capul centrarea lui Mailat foarte aproape de poarta apărată de Greab.

Min. 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Cele două echipe au terminat primele 45 de minute fără a avea o ocazie notabilă de a înscrie.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

FC Botoșani: Pap - Braun, Dawa, Șeroni, Țigănașu - Haruț, Dican, Papa - Silva, Roman, Mailat

FC Argeș: Greab - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Latovlevici - Meza Colli, Raynov, Șerban - Tănase, Ișfan, Ganea

Lupta pentru ultimul loc de play-off se dă pe Stadionul Municipal din FC Botoșani, acolo unde echipa lui Marius Croitoru joacă „finala” cu echipa pregătită de Andrei Prepeliță. Moldovenii vin după o serie de trei meciuri consecutive fără victorie, ultima fiind înfrângerea din deplasare cu Farul, 0-2.

Moldovenii se află, în acest moment, pe ultimul loc de play-off, cu 46 de puncte obținute în 29 de etape, în timp ce FC Argeș se află pe poziția șapte, cu un punct mai puțin. Duelul se anunță a fi unul strâns, cu miza pe masă.

În meciul tur, FC Botoșani s-a impus pe Stadionul Nicolae Dobrin din Piteșni, după golul înscris de Malcom Edjouma, în minutul 43, din pasa lui Ongenda. Niciunul dintre cei doi fotbaliști nu mai fac parte din lotul echipei lui Croitoru, cu Edjouma transferat la FCSB în iarnă, iar Ongenda plecat la Apollon Limassol.