Universitatea Craiova - FC Argeș 3-0 | Meci nebun pe „Oblemenco”! Latovlevici își lasă echipă în 10 în doar un minut, iar oltenii profită

Universitatea Craiova FC Arges Liga 1 Play-off liga 1 Superliga
Data publicarii: Vineri 11 Martie 2022, 14:50
Data actualizarii: Vineri 11 Martie 2022, 22:32

Oltenii încep cu dreptul playoff-ul.

Universitatea Craiova - FC Argeș 3-0

Universitatea Craiova câștigă primul meci din playoff și ajunge la șapte victorii consecutive în Liga 1. Astfel, elevii lui Laurențiu Reghecampf se apropie la doar un punct de FCSB, care urmează să joace cu Farul Constanța.

Final.

Min. 84: GOL Universitatea Craiova! Elevii lui Reghecampf mai punctează, după doar un minut, în poarta lui Greab. De data aceasta, Baiaram este autorul golului.

Min. 83: GOL Universitatea Craiova! Roguljic dublează avantajul pentru olteni, cu o lovitură de cap, după o centrare venită din partea lui Bancu.

Min. 70: Cartonaș roșu Latovlevici! Nervos că Gustavo l-a călcat, fundașul stânga i-a cerut socoteală lui Kovacs și asistentului său, iar arbitrul i-a arătat cartonașul galben pentru proteste. Ca în mai puțin de 1 minut, când jocul s-a reluat, Latovlevici să intre asupra lui Gustavo și să vadă al doilea galben.

Min. 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min. 26: Ocazie Universitatea Craiova! Markovic reușește un număr de virtuozitate impresionant! Atacantul oltean îi păcălește pe fundașii lui Andrei Prepeliță, dar șutul acestuia lovește bara.

Min. 22: GOL Universitatea Craiova! Gustavo deschide scorul după o pasă oferită de Andrei Ivan.

Min.1: A început meciul.

Echipele de start

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu - Cîmpanu, Nistor, Mateiu, Gustavo - Markovic, Ivan

FC Argeș: Greab - Viana, Dobrosavlevici, Dos Santos, Latovlevici - Dumitrașcu, Meza Colli, Șerban, Dumitru - Said, Ganea

Universitatea Craiova a încheiat sezonul regulat cu o serie de șase victorii consecutive, ultima pe teren propriu cu Farul Constanța, 1-0. Echipa lui Laurențiu Reghecampf nu a mai pierdut de la meciul cu Sepsi, din deplasare, aceea fiind și singura înfrângere a oltenilor din acest an.

De cealaltă parte, FC Argeș a avut un final perfect în sezonul regulat, calificându-se în play-off după victoria din ultima etapă, de pe terenul celor de la FC Botoșani, 2-1. Roman a deschis scorul pentru moldoveni, dar Dobrosavlevici și Said au marcat, asigurându-i echipei lui Prepeliță prezența, în premieră, în play-off.

Argeșenii au încheiat sezonul regulat cu o serie de șapte meciuri consecutive fără înfrângere, având două victorii consecutive în ultimele două etape, una dintre ele cu FCSB.

În întâlnirile din sezonul regulat, Universitatea Craiova s-a impus în meciul tur, 1-0, în timp ce în retur, FC Argeș s-a impus cu 3-2.