Farul - FC Botoșani 2-0! Constănțenii, matematic în playoff. Moldovenii ”tremură” pe locul șase

Farul - FC Botosani croitoru Gica Hagi Fotbal intern
Data publicarii: Joi 03 Martie 2022, 20:05
Data actualizarii: Joi 03 Martie 2022, 20:10

Farul și FC Botoșani s-au duelat la Ovidiu. Constănțenii s-au impus cu 2-0 și au obținut, matematic, calificarea în play-off.

Farul Constanța s-a impus în duelul cu FC Botoșani și este fîn playoff, după 2 ani de absență.FC Botoșani secalifica matematic în playoff, dacă FC Argeș va pierde cu FCSB, în această seară. Astfel, Farul este a treia echipă calificată matematic în playoff, după FCSB și CFR Cluj. Dacă elevii lui Toni Petrea câștigă în această seară se încheie orice socoteală, FC Voluntari și Universitatea Craiova ajungând, de asemenea, matematic în playoff.

Farul - FC Botoșani 2-0 (Nedelcu 15, De Nooijer 90)

Minutul 90: GOL Farul! De Nooijer închide tabela la scorul de 2-0.

Minutul 46: Andrei Târcoveanu trimite un șut puternic din afara careului, care îi pune probleme lui Aioani.

PAUZĂ

Minutul 39: Penalty ratat! Eduard Pap respinge mingea trimisă Jefte Betancor de la punctul cu var.

Minutul 38: Penalty! Jefte Betancor este faultat, iar Sebastian Colțescu arată punctul cu var.

Minutul 27: Dawa are o ocazie uriașă, reluând periculor o minge ce venea dintr-un corner. Mingea lui ajunge în bara porții lui Aioani.

Minutul 15: GOL Farul! Dragoș Nedelcu profită de o eroare a lui Eduard Pap și înscrie al doilea gol de la revenirea la Farul.

Minutul 1: După o întârziere de cinci minute, partida de la Ovidiu, arbitrată de Sebastian Colțescu, a început. Lovitura de start a fost dată de FC Botoșani, prin David Croitoru, fiul lui Marius Croitoru.

18:00 Startul partidei este întârziat de o defecțiune tehnică a sistemului de comunicații al arbitrilor.

17:15 Echipele de start:

10:00 Marius Croitoru, antrenorul oaspeților, e un mare fan al lui Gică Hagi. Chiar spunea într-un interviu că de fiecare dată când  se întâlnește cu "Regele", la Constanța, în vacanțe, își ia și notițe pe șervețele. Croitoru a fost pregătit, în trecut, la Steaua, de actualul manager și patron al grupării din Ovidiu.

"Întâlnim un adversar care iese la joc, cu un antrenor tânăr, foarte bun. Va fi un meci deschis, ambele echipe vor căuta cele trei puncte, va fi o partidă interesantă. Cu o victorie, ne atingem un obiectiv care era al vestiarului, sperăm să vină această victorie, pentru că merităm, jucăm un fotbal bun", a declarat ieri, Gică Hagi.

• Farul ocupă locul șase, cu 45 de puncte, în timp ce Botoșani ocupă locul cinci, cu 46 de puncte.
  • Meciul va fi arbitrat de Sebastian Colțescu

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de șapte ori au câştigat dobrogenii, de șase ori s-au impus moldovenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Primele confruntări au avut loc în ediţia 2013-2014, atunci când au înregistrat o remiză albă la Chiajna (16 septembrie 2013 / gazdă Viitorul), urmată de o victorie acas a botoşănenilor cu 3-1, goluri Vaşvari, Hadnagy, Stojkov, respectiv N. Dică (23 martie 2014).

Cele mai multe goluri: 29 mai 2015, FC Botoşani - Viitorul 4-4, joc în care Ianis Hagi şi Carlo Casap au marcat primele lor goluri în Liga 1.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 29 octombrie 2021, FC Botoşani - Farul 0-2 (Dussaut, Adr. Petre).

Marius Croitoru a fost antrenat de Gheorghe Hagi la FCSB, în sezonul 2007-2008, când au reuşit împreună calificarea echipei roş-albastre în grupele UCL.

Gheorghe Hagi vs FC Botoşani în toate competiţiile: 15 jocuri - 8 victorii - 3 remize - 4 înfrângeri.