FC Argeș - FCSB 1-0. Gazdele, la un pas de play-off! Echipa lui Petrea, în derivă totală

FC Arges - FCSB FC Arges FCSB Fotbal intern
Data publicarii: Joi 03 Martie 2022, 22:24
Data actualizarii: Joi 03 Martie 2022, 23:26

FC Argeș s-a impus cu 1-0 în partida cu FCSB și este la un pas de calificare în playoff-ul sezonului actual din Liga 1.

FC Argeș - FCSB 1-0 (Ganea 16)

FINAL DE MECI! FC Argeș se impune cu 1-0 datorită golului marcat de George Ganea în minutul 16.

Minutul 91 - Claudiu Keșeru execută o lovitură liberă din marginea careului, șutează direct pe poartă, fără probleme pentru portarul gazdelor.

Minutul 76 - FC Argeș obține o lovitură liberă de la marginea careului, însă Latovlevici trage în zid.

Minutul 50 - Lovitură indirectă pentru FCSB, după o greșeală a lui Greab. Florinel Coman trage pe lângă zid, dar mingea este respinsă de portar.

A început repriza secundă! După gafa de la gol, Andrei Vlad a fost schimbat cu Ștefan Târnovanu. În locul lui Andrei Dumiter întră Florinel Coman.

PAUZĂ - FCSB mai are 45 de minute la dispoziție să întoarcă scorul de pe tabelă, după o primă repriză bună de ambele părți.

Minutul 31 - FC Argeș primește o lovitură liberă după un fault al lui Octavian Popescu. Latovlevici șutează puternic de la 20 m, dar mingea este prinsă de Vlad.

Minutul 22 - FCSB deschide scorul prin Ianis Stoica, însă golul este anulat de Ovidiu Hațegan. Portarul argeșenilor avea mâna pe minge, iar arbitrul a considerat că a fost fault în atac.

Minutul 16 - GOOOOL FC Argeș! George Ganea deschide scorul după o gafă incredibilă a lui Andrei Vlad.

Minutul 9 - Ocazie importantă pentru FC Argeș! Mingea este centrată în careul FCSB-ului, iar Cristea și Edjouma nu reușesc să respingă. Ovidiu Popescu este cel care îndepărteazî pericolul.

A început meciul!

ECHIPELE DE START

FCSB: A.Vlad - I.Cristea, G.Miron, Ov.Popescu - A.Cordea, M.Edjouma, O.Perianu, V.Gheorghe - I.Dumiter, I.Stoica, Oct.Popescu

FC Argeș: A.Greab - I.Latovlevici, J.Miguel, G.Turda, C.Tofan - I.Șerban, D.Meza - A.Isfan, C.Tănase, D.Viana - G.Ganea

FC Argeș - FCSB, LIVE TEXT de la 21:00

Piteștenii se clasează pe locul 7 cu 42 de puncte și mai au șanse matematice pentru playoff, în timp în vreme ce elevii lui Petrea sunt pe locul 2, 59 de puncte.

Dacă nu înving formația lui Prepeliță, vicecampionii riscă să intre în playoff de la o distanță mare de CFR, care a învins-o aseară pe Voluntari, scor 1-0. FCSB vine după două rezultate slabe, egal cu Mioveni și înfrângere cu Farul Constanța.

"Ne aşteaptă o deplasare complicată, un joc greu, dată fiind starea terenului de acolo. Dar noi trebuie să ne revenim, pentru că am avut un joc mai puţin bun şi un rezultat nefavorabil etapa trecută. Am discutat cu echipa ce nu a funcţionat, ce nu a mers. Să sperăm că la jocul de mâine seară lucrurile vor sta altfel şi vom reuşi să câştigăm.

Întâlnim un adversar care îşi doreşte să ajungă în play-off, cu şanse reale, şi cred că şi din acest motiv vom avea o partidă foarte grea. Nu ne este teamă de FC Argeş, dar trebuie să tratăm meciul foarte serios, pentru că întâlnim un adversar care îşi doreşte să ajungă în play-off şi ambiţia lor va fi una foarte mare. Trebuie să avem o atitudine corectă faţă de acest joc şi să fim hotărât să câştigăm", a prefațat meciul Anton Petrea.

De la revenirea piteştenilor în principala competiţie internă din 2020, acestea s-au mai întâlnit de trei ori, de două ori s-au impus roş-albaştrii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 31 octombrie 2021, FCSB - FC Argeş 2-1, goluri marcate de Octavian Popescu, Valentin Gheorghe, respectiv Martin Raynov.

În sezonul curent, bucureştenii nu au mai pierdut în campionat pe teren advers din 29 august 2021, CFR Cluj - FCSB 4-1. Au urmat șapte victorii şi trei rezultate de egalitate.