Doi antrenori cu experiență în Liga 1 au comentat golul anulat lui FCSB din meciul cu CFR Cluj

FCSB CFR Cluj Laszlo Balint Mihai Teja Superliga
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 22:42
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 22:41

CFR Cluj și FCSB au remizat, scor 1-1, în derby-ul rundei #19 din Liga 1.

Panagiotis Tachtsidis a deschis scorul în minutul 7, după o pasă greșită a lui Pantea, iar Darius Olaru a restabilit scorul în minutul 26, după o pasă spectaculoasă primită de la Florinel Coman. Pe finalul reprizei, Olaru a ieșit accidentat.

Teja și Balint, reacții după golul anulat lui Coman

În repriza secundă, FCSB a marcat pentru 2-1 prin Florinel Coman, în minutul 51, însă reușita a fost anulată la VAR de Sebastian Colțescu, după ce George Găman i-ar fi transmis în cască faptul că Valentin Crețu ar fi comis un fault asupra lui Otele.

Laszlo Balint și Mihai Teja, doi antrenori cu experiență în Liga 1, au analizat faza controversată din repriza secundă. Balint spune că arbitrii din camera VAR au procedat corect chemându-l la monitor pe Colțescu.

"Regulamentar, se analizează. Este o dispoziție a VAR-ului. La orice marcare a unui gol se analizează tot momentul de posesie, adică din momentul în care echipa care a marcat în posesia, se verifică dacă a fost vreun fault, dacă a fost vreun aut, dacă s-a comis vreo iregularitate.

E o fază care poate în alt campionat nu s-ar fi dat, dar cred că e talentul lui Otele care a făcut ca golul să fie anulat, iar Otele l-a amplificat foarte mult. Eu cred că cei din camera VAR au procedat foarte bine, decizia trebuie să fie a centralui. Intrarea în posesia a FCSB-ului s-a produs în urma unei faze care suscita o discuție. Eu cred că au procedat corect", a spus Laszlo Balint, la GSP Live.

Mihai Teja, fost antrenor la FCSB, s-a limitat să spună că a existat un contact între Crețu și Otele.

"Un contact a existat. Cu al doilea picior l-a luat pe Otele. A fost un contact. Nu știu cât de grav a fost, dacă a fost atât de grav precum a arătat Otele. Nu știu ce să spun. E păcat de gol. Coman e jucătorul care poate face diferența tot timpul", a spus Teja.