Farul Constanta atilla hadnagy Gica Hagi Sepsi OSK Superliga Directorul general al lui Sepsi OSK, sătul de scandările xenofobe: „Ne retragem și gata!”
Data publicarii: Marti 10 August 2021, 10:02
Data actualizarii: Marti 10 August 2021, 10:24

Victoria Farului contra lui Sepsi OSK, 1-0, a fost umbrită de scandările xenofobe invocate de covăsveni.

Farul Constanța și Sepsi OSK s-au întâlnit în a patra etapa din Liga 1. Dobrogenii au câștigat meciul, singurul gol al meciului fiind marcat de Jefte Betancor, în minutul 49. Astfel, echipa „Regelui” își continuă parcursul bun în campionat și rămâne fără gol primit în primele patru partide.

Însă în minutele de prelungire, spiritele s-au încins, iar ambii antrenori, Leo Grozavu și Gică Hagi, au fost eliminați de către arbitrul Adrian Cojocaru.

• Directorul general al lui Sepsi OSK, sătul de scandările xenofobe: „Ne retragem și gata!”

Declarația lui Leo Grozavu de la finalul jocului, cum că galeria Farului a scandat lozinci xenofobe, a fost întărită și de Attila Hadnagy, directorul general al lui Sepsi, care a susținut că nu mai tolerează acest comportament și preferă să se retragă decât să continue în acest mod în Liga 1.

„Nu mai pot cu xenofobia! Sfântu Gheorghe e în România!”

„Înainte de toate, felicit Farul pentru victorie. Am jucat bine, dar ei au câștigat. Se întâmplă, ăsta-i fotbalul. Însă cu xenofobia nu mai pot! Nu mai accept! Domnilor, a ajuns să ne fie frică să jucăm cu echipele cu galerii puternice.

Îi felicităm pentru fani, dar să-și susțină echipa, nu să ne dea pe noi afară din țară. Pe Niczuly l-au făcut în toate felurile, au aruncat cu de toate în el, cu suc si altele. Gata! Nu mai acceptăm! Vă deranjăm cu ceva? Ne retragem și gata

Cu ce-am greșit? Să ne zică nouă cineva că a fost tratat urât la Sfântu Gheorghe. Nimeni nu o să spună asta, pentru că la noi lumea nu are grija altora. Reprezentăm România! La tragerea la sorți din Europa a scris Sepsi Sf. Gheorghe (ROU). Suntem din România! Sfântu Gheorghe e în România.

Arbitrii să fie mai atenți și la ce e în tribune. Să oprească meciurile. Orice pas de pe banca noastră e văzut, dar nenorocirile din tribune nu le aude chiar nimeni? Cerem sancțiuni aspre! Așa nu se mai poate. Mereu am tăcut, însă nu mai putem așa”, a declarat Attila Hadnagy, potrivit GSP

La conferința de presă, Gică Hagi a ținut să își apere galeria: „E interzis să spui 'România'? Eu asta am auzit. Dacă este altceva, nu este frumos și nu este bine, dar eu am auzit doar 'România'!”