Dinamovistul recompensat după eșecul cu Academica Clinceni! I se va mări salariul

Dinamo Antonio Bordusanu Superliga
Data publicarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 17:15
Data actualizarii: Sambata 11 Decembrie 2021, 17:25

Conducerea lui Dinamo, impresionată de un jucător de perspectivă.

În etapa a 18-a a Ligii 1, Dinamo a fost învinsă de Academica Clinceni, 0-1, și a bifat a 13-a înfrângere din acest sezon. Doar că clubul din Ștefan cel Mare a mai primit o lovitură din partea ilfovenilor. Elevii lui Adrian Falub s-au impus și în etapa a 19-a, de data aceasta împotriva celor de la FCU Craiova, 2-1, și i-au trimis pe „câini” pe ultimul loc în clasament.

În partida cu Clinceni, Mircea Rednic l-a aruncat în luptă pe Antonio Bordușanu (17 ani), iar puștiul a avut o evoluție curajoasă, în prima repriză lovind transversala cu un șut din afara careului. În cele din urmă, în minutul 59, Bordușanu a fost înlocuit cu Marco Ehmann (21 ani).

Notele de la școală, un factor pentru mărirea salariului

Însă, oficialii lui Dinamo au decis să îl recompenseze pe Bordușanu. Potrivit playsport,tânărul este remunerat în prezent cu o sumă între 600 și 1 000 de lei, aceasta fiind rigla de salarizare pentru juniori. Doar că șefii clubului, și în special Gheorghe Nițu, un cunoscut om de afaceri și un bun prieten de-ai lui Mircea Lucescu, au hotărât să îi mărească venitul puștiului.

Ca acest lucru să se întâmple, Gheorghe Nițu vrea să-l întâlnească personal pe Bordușanu și să fie informat în legătură cu situația sa școlară. Altfel, mărimea contractului nu se va produce, conform aceleiași surse.

În acest sezon, extrema a bifat două apariții în Liga 1, în care a adunat 100 de minute în tricoul lui Dinamo. 59 de minute cu Academica Clinceni și 51 de minute cu FC Argeș.