Dinamo si FCSB la EGALITATE de puncte! Cine da batalia finala pentru accesul in UEFA Youth League!
![Dinamo si FCSB la EGALITATE de puncte! Cine da batalia finala pentru accesul in UEFA Youth League! FCSB Dinamo Final Four Liga Elitelor U19 UEFA Youth League](https://res.sport.ro/assets/sport/2020/07/28/image_galleries/705665/dinamo-si-fcsb-la-egalitate-de-puncte-cine-da-batalia-finala-pentru-accesul-in-uefa-youth-league_size6.jpg)
In weekend se vor disputa semifinalele celui mai important turneu de juniori din Romania.
Site-ul oficial al Federatiei Romane de Fotbal a anuntat ca sambata vor avea loc meciurile din semifinalele Ligii Elitelor U19. Cum termenul final pentru comunicarea catre UEFA a clubului participant in UEFA Youth League este data de 3 august, FRF a trebuit sa gaseasca o modalitate prin care sa termine competitia cat mai rapid, iar solutia unui turneu de tip Final Four a fost aleasa.
Aflate in aceeasi serie cu Viitorul Constanta, Dinamo si FCSB au terminat la egalitate de puncte pe locurile 2 si 3, insa 'cainii' de la juniori au avantajele rezultatelor directe si golaverajului superioare. Meciurile din semifinalele de sambata se vor disputa incepand cu ora 11.
FC Viitorul Constanta - FC CFR 1907 Cluj (la Mogosoaia)
AFC UTA Arad - SC Dinamo 1948 (la Buftea)
Castigatoarele semifinalelor se vor intalni luni la Mogosoaia, in meciul care decide cine ajunge in Liga Campionilor, versiunea U19.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News